| intrebdetasta2321 a întrebat:

Se poate sa atace o tara NATO o alta tara Nato? pai si ce logica ar avea? atunci de ce mai exista NATO? daca ne batem intre noi?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista așa ceva.

| intrebdetasta2321 explică (pentru suntserios):

Pai si mossotti zice ca Turcia ataca Grecia si ambele sunt in nato? asa o fi? dar ce logica are pai si de ce spanac mai exista NATO?

| suntserios a răspuns (pentru intrebdetasta2321):

Mossotti zice multe pe aici

| Mosotti a răspuns (pentru intrebdetasta2321):

Pai in anii 70 s-au batut grecii cu turcii, ia intereseaza-te, si erau in NATO amandoi, au venit americanii sa zica ca ala care nu e opreste si-o ia, asa s-a oprit.
Macar s-a intervenit dar nu de la inceput.

Deci hai sa fim seriosi, suntserios zice cum ar trebui sa fie.

NATO de fapt e ca sa reprezinte interesele SUA, si daca te-a bagat pe tine si altii, te-a bagat sa lupti pentru ei prin alte parti, sa le cumperi armament, etc.
Eu zic fapte.

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai Turcia e gata gata sa atace Grecia, chiar Erdogan a zis-o, sunt la cutite astia, ambii in NATO.

Ete nu exista asa ceva cum zice suntserios, se pot bate doua tari NATO, si NATO daca nu are interes, vor aplica aia din articolul 5, se iau masurile considerate necesare inclusiv trupe. Deci nu neaparat trupe.

O sa dea arme la amandoi sa se bata intre ei, trei conserve acolo si zice ca te-a ajutat.
Acuma nu stiu daca articolu 5 se aplica si cand doua tari NATO se bat, dar daca Erdogan a amenintat, e clar ca stie ca se pot bate doua tari NATO.
Nu se inteleg in multe aia.

Si asa se va intampla daca ne ataca pe noi o tara NonNato, o sa-ti dea arme sa te omori cu aia doar. Ca suntem considerati rebuturi noi.
Si dupa ce va distrugeti amandoi, vine unu si altul sa investeasca deci isi fac piata de desfacere, daca nu ai bani te imprumuta ei, si gata treaba.

Daca americanii au interes in zona, vor interveni serios.