| IGM a întrebat:

Se pot face vrăji cu porumb? Am găsit in fata portii foarte mult porumb, problema este ca era doar in fata portii mele...

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca iti spun ca se pot face vrajuri pe orice obiect, ai sa te sperii. Dar e posibil.
Caz concret: pe o prajitura. Doua adolescente in lupta pentru a fi prima in clasa la scoala. Una, cea care era pe locul doi, tine un party, ii da celeilalte o prajitura special pregatita pentru ea, cu vrajuri asupra ei. De atunci, de cand a mincat prajitura, a fost alt om, nu mai putut sa se concentreze sa invete. Putea termina medicina, atit de capabila era, dar abia a terminat o postliceala de asistente. Problemele au progresat si cand am cunoscut-o eu, dupa vreo 20 de ani de la incident, abia de mai era in stare de ceva. Stiu povestea de la parintii ei.
Din diverse motive, cu gind rau, se fac vrajuri pe obiecte si se dau, adesea "cadou". Obiectul intra in casa, si cei din casa incep sa se mire ca au mult mai multe probleme decat in mod obisnuit, si realizeaza ca ceva nu e in regula, dar nu stiu ce, pentru ca nu se gindesc ca cadoul primit e sursa problemelor. Stiu cazuri care au putut face analogia intre primirea "cadoului" si inceputul problemelor, si pentru ca stiau ca e posibil sa fie vraja, au realizat care e sursa problemelor, si au distrus acel obiect. Si de atunci viata lor si-a reluat cursul normal, problemele au disparut.
Sau, cum ai patit si tu, se pun la poarta sau se arunca in curte diverse obiecte. Modurile in care se incearca sa se "prinda" vraja sunt nenumarate, desi eu am auzit multe, nu le stiu pe toate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sigur că se poate. Eu așa vrăjesc porumbeii în centru.

| LPCTSTR a răspuns:

Numai un credul dogmatic ar crede in "vraji"... iar pe porumb nu numai ca este deplasat, dar ilogic.
Eu ma gandesc ca cineva a reusit sa-l verse cand trecea cu masina/bicicleta sau era baut si s-a decis sa se debaraseze de stiuleti. In caz contrar, au fost pusi cu vreo intentie de a te otravi sau de a face vreo parazitoza sau, eventual, toxiinfectie alimentara.

| Ineys a răspuns:

Sigur. Se transforma magic in popcorn.

| siriusblack98 a răspuns:

Ba ce probleme existentiale avetii unii manca-va-s gura voastra. Pune-l si tu intr-un sac si mergi la targ cu el sa faci niste bani. Ia sa gasesc si eu cate o caruta de porumb din asta ''vrajit'' in fata portii in fiecare dimineata sa vezi ce afacere fac acum in plina criza financiara.

| GoldenZenith a răspuns:

Stii, ma intreb ce ai face daca ai gasi niste bani in fata portii? o sa arunci cu aghiazma pe ei inainte sa pui mana sau o sa vii sa intrebi pe TPU daca e vorba de o vraja la mijloc? inainte sa te gandesti la prostii de genul, incearca sa epuizezi toate solutiile logice posibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate. Nu vreau să te speri dar am auzit când eram mai mică o discuţie între două femei în care una zicea că se pot face vrăji cu câteva boabe de porumb, pe care trebuie să le pui nu ştiu unde iar apoi să le arunci peste grad la persoana căreia îi este destinată vraja.