| Daniel69 a întrebat:

Salut, am o problema cu un vecin.
Are garajul facut fix in fata portii mele, de exemplu eu nu pot parca masina pe pod in fata portii mele ca dupa el nu poate iesi din garajul lui, are voie sa isi faca garajul fix fata in fata cu poarta mea?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe orice pod este interzisa parcarea!
Caile de acces la /de la drum trebuie lasate libere, pentru acces de urgenta (pomieri, salvare etc.)!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca are autorizatie de constructie are voie.
pe de alta parte tu nu ai voie sa parchezi pe spatiu public daca blochezi accesul la o intrare in curte / garaj

| johnnny123 a răspuns:

Din ce înțeleg eu, tu ești cel care-l blochează pe el, nu el cel care te blochează pe tine. Pentru că el parchează în garajul care bănuiesc că este în curtea lui, iar tu parchezi pe podul care nu este în curtea ta, ci pe domeniul public.

| anonim3247 a răspuns:

Eu cred că tu te referi la garaj făcut în fața porții tale și e drumul îngust între casele voastre.

| gigite a răspuns:

Explica in plus :
1. poarta ta nu are garaj?!
2. garajul lui nu-i permite sa-si parcheze masina in fata portii lui?
3. RECIPROCA UNDE ESTE?