| DoarAlin a întrebat:

Am o mica curiozitate legata la aceasta problema cu izolarea. Deci, as vrea sa stiu daca pot iesi in fata portii mele cu catelul. Nu la vecina, vecinul, sau strada. Doar in fata portii.
Am 19 ani. Nu am absolut nicio problema cu izolarea in casa, doar ca nu mi-am mai scos cainele de cand a inceput izolarea.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Declaratia trebuie sa aiba data si semnatura pe langa completarea celorlalte campuri si da ai voie sa iesi fara probleme, poti sa te si indepartezi putin de casa, cativa metri sau chiar mai mult, daca cumva vreun politist te opreste ii arati declaratia si te lasa in pace!

23 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Poti, fara nici un act. Este lege.

| Simpatic a răspuns (pentru baru):

Ce lege este? Ordonanta Militara din 2020 este "lege" in acest caz de urgenta decretat la noi in tara, aceasta Ordonanta Militara are o anexa acea Declaratie pe propria raspundere, deci este lege sa completezi acea declaratie si sa o ai asupra ta.
Nu trebuie sa fii de specialitate in domeniul juridic ca sa iti dai seama de aceste lucruri.

| sierra1 a răspuns:

Ordonanța 4 te lasă să ieși fără declarație, caz in care, ai dar "fundița" degeaba

| DoarAlin explică (pentru sierra1):

Nu stiu cat de mult le pasa burtosilor de pe strada mea de acea ordonata.

| sierra1 a răspuns (pentru DoarAlin):

Nu e vorba de ei ci de tine

| DoarAlin explică (pentru sierra1):

Cum așa?

| sierra1 a răspuns (pentru DoarAlin):

Cum așa ce?

| DoarAlin explică (pentru sierra1):

Cum si de ce este vorba despre mine?

| sierra1 a răspuns (pentru DoarAlin):

Cred că ai niște probleme de ințelegere.

Deci tu intrebi dacă poți ieși cu cânele
-eu iți zic că da, fără declarații
-apoi zici că burtosilor de pe strada ta nu le pasă
-eu iar zic: e vorba de tine, că poți ieși, nu e vorba de vecinii burtoși
...și deja ai ieșit pe arătură

| DoarAlin explică (pentru sierra1):

Aaah. Stai, stai. Aici nu este vorba de vecinii burtosi. M-am referit la politia care patruleaza pe strada mea. De asta nu prea am inteles la ce te refereai cu "e vorba despre mine". Eu stiu ca e vorba despre mine, dar "smecherii" astia de 300kg si cu ochelari de soare nu prea le pasa.

| sierra1 a răspuns (pentru DoarAlin):

Nu ai treabă cu ei (reluăm cercul vicios?)

| DoarAlin explică (pentru sierra1):

Ok atunci. Multumesc pentru raspunsuri. Si scuze pentru confuzie. rolling on the floor

| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ti trebuie cererea de la ora 22 pana la ora 6 dimineata cine iese din casă fara cerere va fi amendat.

| DoarAlin explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am.

| DoarAlin explică (pentru CristiDinBucuresti):

Adica, am vreo 2 copii, dar imi este cam frica sa ies. Desi pe cerere/ declaratie scrie ca am voie sa ies, dar sa nu ma indepartez mai mult de poarta mea.

| Simpatic a răspuns (pentru DoarAlin):

Declaratia trebuie sa aiba data si semnatura pe langa completarea celorlalte campuri si da ai voie sa iesi fara probleme, poti sa te si indepartezi putin de casa, cativa metri sau chiar mai mult, daca cumva vreun politist te opreste ii arati declaratia si te lasa in pace!

Răspuns utilizator avertizat
| Amaton a răspuns:

Da boss normal, eu ma indepartez uneori forte mult de casa ca si eu am un catel(sunt la oras) Atat timp cat ai declaratia cu tine, nu te deranjeaza nici dracu! Decat daca te amendeaza vreun politist d-ala gras handicapat care vrea sa se dea mare

| DoarAlin explică (pentru Amaton):

Exact numai din astia avem pe strada, frate. Grasi, abia merg pe strada. Fug batranii pe langa ei, se ascund. Ce naiba sa vada ei... parcurile pline, dar se gaseste sa se ia de persone care se duc sa cumpere paine...