| anonim_4396 a întrebat:

Se spune ca Dumnezeu nu-i da omului mai mult decat poate duce. Iar prin suferinta ii incearca mult credinta.Cata suferinta poate, in general sa suporte un om fara sa ajunga la deznadejde sau sinucidere? Simtiti o mangaiere si grabnicul ajutor de SUS atunci cand sunteti la greu si va rugati din adancul sufletului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai credinta, iti duci crucea mai departe, ea te si coboara, dar in final te inalta, eu daca ma sinucideam de cate ori am dat de greutati aveam parte de nu stiu cate inmormantari, dar hai sa fim seriosi, trebuie sa fim tari:,, Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este fiul, Acoperamantulmeu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, Slava Tie!"Am simtit mereu ca Cineva, acolo sus ma vegheaza si ma ajuta! Sunt o fire luptatoare, chiar daca simt ca nu mai pot, imi trag nitel sufletul si o iau de la capat!

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mereu poti suporta mai mult decat crezi atata timp cat nu renunti sa crezi in tine si in Dumnezeu. Daca Dumnezeu nu raspunde imediat la rugaciunile tale asta nu inseamna ca nu te aude sau ca te lasa singur ci iti incearca credinta.Pentru ca sa rezisti ai nevoie sa crezi.In ceva.In cinevahee hee

| Silvia a răspuns:

Dar Moise cat a suportat? Toata viata si abia inainte sa moara a putut vedea Tara Fagaduintei, dar fara sa intre in ea. El cum a putut? Cu credinta.Depinde de persoana. Unii pot suporta mult, ca Moise, unii nu pot suporta, din lipsa de credinta.

| smaranta a răspuns:

Pe la noi este o vorba:Nu-i da Doamne omului cat poate duce! si de oricata suferina ai avea parte deznadejdea si sinuciderea se exclud.Pana la urma, orice situatie disperata are o rezolvare si cu rabdare, speranta si credinta toate se rezolva, Viata e un dar, nu e proprietatea noastra, asa ca nu avem dreptul sa o curmam.Si inca ceva daca ai credinta nu te gandesti la sinucidere si nici macar nu ajungi la disperare, pentru ca ai incredere in ajutorul divin. Daca Dumnezeu e cu noi cine e impotriva noastra? Si da, am simtit de nenumarate ori mana salvatoare a lui Dumnezeu si a Maicii Domnului si pentru asta multumesc tot timpul.

| tarziu a răspuns:

Poate ca Dumnezeu ii da omului cateodata mai mult decat poate duce, de aia unii ajung la sinucideri. Sau poate ca din lipsa credintei oamenii sunt din ce in ce mai dezNADAJDUITI. Pe mine Cel de sus m'a ajutat sa trec peste momente dificile ale vietii. Nu ma dau mare credincios, chiar ma enerveaza fanaticii religiosi si prefacutii. Mai apuc si eu la biserica din cand in cand in cand (minus un cand) si vad cum se dau unii credinciosi, iar la iesirea din biserica injura ca birjarii sau merg acasa si isi bat nevestele. Cum spuneam si in alt raspuns, "suntem multi de multe feluri"

| Andreeagen a răspuns:

Motivatia e cea mai importanta. Poti suporta orice atata timp cat vrei ceva cu adevarat.Depinde de caracterul tau poti infrunta orice sau sa te lasi batut odat cu prima greutate pe care o intampini.
Acum... norocul si'l mai face si omu cu mana lui nu numai Dumnezeu. Totu e sa vrei si vei putea reusi.

| danbnz a răspuns:

D-zeu ita da cit poti duce "ca sa te nasti din nou", evident din punct de vedere spiritual. Cine a citit biblia cit de cit stie la ce ma refer. Un om duce multe, citeodata prea multe. Cel care poate sa faca asta e invingator in fata greutatilor vietii. De ce sa ne rugam doar cind ne este greu? De ce nu ne rugam si cind ne este bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ala care ajunge la sinucidere o face pentru ca-i slab, slabiciune care il impinge pe tarimurile lasitatii.Panaitt Istrati spunea in "Mos Anghel"E mult mai greu blestemul de a da Dumnezeu omului cit poate duce"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.foarte multa. Dumnezeu ma iubeste si nu m-a parasit niciodata la greu. el ne da multe incercari dat tot ele ne ajuta sa trecem peste ele.happyhappyhappy... VLaduta Lupau

| acerr a răspuns:

Da simt! ma ajuta neincetat, si pentru asta cred in ISUS, il simt