| cratita a întrebat:

Daca noi ne tragem din maimute, atunci ele de ce nu se fac si acum oameni thinking

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimuta.
Presupunand ca ar fi evoluat din maimuta.
"...atunci ele de ce nu se fac si acum oameni "
De ce ar face asta?
Nu inteleg logica.

Ieri a batut vantul? De ce nu bate si astazi?

| Inferno a răspuns:

Incepi deja sa dai semne de prostie. Ai mai pus o intrebare prosteasca ca asta si ti-am spus ca omul nu a evoluat din maimuta?

Cum numesti un om care nu intelege din prima?
Greu de cap sau... Exact.

| Zenicide a răspuns:

"atunci ele de ce nu se fac si acum oameni"
- Pentru ca nu asa functioneaza evolutia.

| Dandanache a răspuns:

Ai o scuza pentru intrebarea asta, ai 14 ani. Matusica careia recent i-ai dat funda pentru aceeasi prostie nu are insa nicio scuza.

| mODIN a răspuns:

Salutari crestinule distrus de soarta! Am si eu o intrebare pentru tinebig grinaca oamenii vin din pamant, de ce ince exista pamant? Si daca femeiile vin din coaste, de ce ma exista coaste?

| RAY a răspuns:

Pentru ca suntem primate si avem un stramos comun cu ele vezi asta CUM A EVOLUAT OMUL?
http://istoria-lumii.ucoz.com/load/evolutia_umana_1/149

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine zice ca se trage e maimutoi

| sublime89 a răspuns:

Trebuie sa inveti ce-i ala un stramos comun, si ce-i aia evolutie pana la urma, mai ales cand vine vorba de timpul necesar. Noi nu ne-am tras din "maimutele" astea pe care le vezi azi, noi suntem doar inruditi cu ele. Asa cum esti tu cu verisorii tai sa zicem. Nu te-ai tras din verisorii tai, presupun laughing "Maimutele" din care ne-am tras nu mai exista in prezent, pentru ca au evoluat in noi si-n maimutele din prezent.

| oprescudorin11 a răspuns:

Fara sa o iei in nume propriu, cred ca majoritatea oamenilor se trag din maimute care la randul lor se trag din viermi! Nu crezi? Ca cam semanati.E teoria actuala, imbunatatita a evolutiei.

| ErrorFound a răspuns:

Nu face greseala sa spui ca oamenii se trag din maimute.
Oamenii se trag din primate. Asta insemnand o familie care sta la baza tuturor speciilor de humanoizi.

Fac o comparatie cu oamenii din ziua de azi:
Globul este impanzit de ei, de acord?
Mediile de viata sunt diferite, si fiindca nu exista tehnologie, selectia naturala avea loc.

Daca existau mai multe populatii de primate si traiau in medii diferite, s-ar putea ca unele dintre exemplare sa ramana in copaci(sau in jungla, mai frumos) si altele sa plece la granita dintre paduri si stepa(sa spunem). De aici, ele ar fi continuat sa se aventureze in stepa, pana cand dupa cateva zeci/sute de generatii, sa se petreaca o schimbare care sa se potriveasca mediului nou. De aici, daca acea schimbare era buna, acel individ era superior, deci va avea si mai multi urmasi(fiindca femelele il aleg pe cel mai bun pentru ele).
Daca va avea urmasi, gena se va raspandi si asa schimbarea fizica sau mentala va ajunge una obisnuita, asta intamplandu-se de multe ori si sub diferite aspecte.
Nu-ti inchipuii ca intamplarile apar peste noapte, de aceea nu inteleg unii evolutia.

Ideea este ca natura face mereu schimbari si cele favorabile se pastreaza, celelalte se pierd odata cu selectia.

Probabil ca humanoizii care au ramas in paduri s-au dezvoltat in alt fel si au ajuns maimute, gorile, cimpanzei...

| Moisie a răspuns:

Nu fi tu asa de sigura ca tu vei deveni om!
Poate vei deveni o oaie din turma cu chip de om!
Dar nu chipul face diferenta intre oameni si animale ci existenta CONSTIINTEI, si nu e sigur, vad asta dupa felul cum pui intrebarile, ca tu vei ajunge sa dobandesti CONSTIINTA!

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Evolutia nu se petrece in 5 sau 10 ani, ceva sa fie vizibil vietii limitate a omului

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Si totusi se petrece, ai citit despre gorila care minte, se pare, ca o gorila a stricat un closet si cand a fost intrebata cine a facut asta, a aratat catre motan. Acesta capacitate nu cred ca a fost prezenta din totdeauna la gorile.O gorila matura trebuie sa aiba inteligenta a unui copil de maxim 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nu se trage din maimuta. Omul si maimuta au un stramos comun. Evolutia nu se intampla in 2-3 ani.

| dragos38 a răspuns:

Citeste inteligenta materiei,, Dumitru Constantin Dulcan''

| Scarbo a răspuns:

Acum? In momentul acesta, ce ai baut? Si oricum oamenii si maimutele au un stramos comun, care a evoluat in primate si oameni.

| RichardCezar a răspuns:

Nici nu trebuie sa va chinuiti sa explicati asa ceva. Informeaza-te si tu un pic inainte.
Asta cu "ne tragem din maimute" e cea mai mare tampenie pe care o post spune teistii...

| ChalkOutline a răspuns:

Care-i legătura cu religia?

| WiNNgS a răspuns:

Deoarece DACa ne-am lua dupa biologie noi am fost obligati sa coboram din copaci din lipsa hranei in copaci si am inceput sa mergem pe 2 picioare(mers piped)si datorira climei ne-am dezvoltat creieru si am ajuns unde suntem astazi.