| anonim_4396 a întrebat:

Se știe că prezentatorii și prezentatoarele de știri citesc informațiile de pe un prompter.
Ok. Dar cum de reușesc aceștea să-și mențină irisul în aceeași poziție atunci când citesc rândurile de fraze de pe prompter?
Le-am urmărit mișcările irisului iar acesta nu se mișcă în stânga-dreapta ca atunci când citim o carte, ci rămân în aceeași poziție, ca și cum prezentatorii de știri ar privi într-un punct fix al camerei de filmat, ci nu la prompter.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt 4-5 cuvinte pe rând și foarte mari, nu traversezi mări și oceane cu privirea ca să fie atât de vizibilă mișcarea. Plus că textul ''curge'', așa că poate să se uite într-un singur punct liniștită, că are și experiență, nu e ca și cum ar mai citi pe litere.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este experienta de a citi de pe prompter. Ti se pare tie ca ochii lor nu se misca.

| SingleForOne a răspuns:

Asta se numește experiență. happy

| Sekim a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta este chiar acel prompter. Din moment ce intrebi chestia cu irisul, probabil nu ai vazut unul pana acum. Acel prompter are maxim 4 cuvinte pe rand si scrisul este foarte mare, tocmai pentru a evita incurcaturile sau incapacitatea de a vedea textul. Ecranul este destul de mic, scrisul mare si destul de putin ( nu o sa vezi texte lungi cand se prezinta stirile, maxim o fraza ) si astfel nu este nevoie sa iti misti privirea. Daca ecranul ar fi fost mare si cu multe cuvinte pe rand, cu siguranta ca si ar fi miscat ochii de la stanga la dreapta pentru a citi. Scopul este sa fie cat mai vizibil si cat mai usor.

Răspuns utilizator avertizat