Stefan
| Stefan a întrebat:

Singura posibilitate de convetuire in societate este conditionata de respectarea normelor etice care guverneaza societatea. Ce se întampla cînd aceasta regula este incalcata?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ce sa se intample? Calcam pe covoare de coji de seminte, ascultam vrand-nevrand poluarea fonica a manelistilor, suntem batuti/jefuiti de turmele de tigani care ne fac sa ne simtim minoritari...
Nu mai exista niciun fel de norme etice. Fiecare face dupa cum il taie capul.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@Aminadab, de ce esti asa de pornit pe ei? Ei iti construiesc Catedrala Mantuirii Neamului? Bucura-te. Mantuirea ta este la 400 de milioane euro distanta!

@stefan, nu sunt de acord cu tine. Singura posibilitate nu e conditionata de normele etice (uita-te putin in mass-media), ci de normele legislative. Daca fiecare dintre noi ar avea norme etice si le-ar si respecta, planeta asta ar fi frumoasa tare si nu am avea razboaie. Am avea cateva conflicte, dar si alea s-ar rezolva. Dar avand in vedere ca noi avem un sistem care se bazeaza pe pedeapsa, iar reintegrarea in societate ulterioara lasa de dorit, se poate vedea cu ochiul liber cum arata societatea noastra. Normele incalcate astazi sunt si etice, si legislative, si deontologice, si de bun simt, si mai numeste tu ce norme vrei.

Mai degraba ai fi intrebat cum ar fi aratat oare societatea noastra daca normele etice nu ar fi fost incalcate? Ca e utopie pura asta.

| Dan a răspuns:

Intram in haos sau disolutie generala.

| sese a răspuns:

Ca unii nu respecta normele etice se intampla des, intr-o societate sanatoasa "care va sa zica cu printipii" se autoelimina in timp. Daca insa se incalca legile tarii(bune sau rele) si statul nu ia masuri imediat(cam cum este la noi acum) pentru pedepsirea infractorilor se produce dilutia autoritatii statului cu final anarhia sau mai rau o dictatura a mafiotilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Devii imoral pentru societate iar o incalcare grava atrage suportarea consecintelor. Ma refer la pedepsirea faptelor, prin anumite metode de constringere(amenzi, inchisoare etc), impuse de acea societate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate si fara respectarea lor. uitate in jur si o sa vezi ca legea este o bariera, peste care pasesc cu usurinta cei mari, pe sub, si pe langa care, se strecoara cei smecheri, si de care se impiedeca toti fraierii printre care ma numar si eu. iar normele morale ...cred ca nu e cazul sa mai spun.am ajuns in anii lepadarii de credinta in cel mai mare grad.si ce se intampla? minciuna la loc de cinste, hotia si coruptia ridicate la rang de institutii de stat, iar necredinta este o moda care da bine, la gasca.deci? se poate.riscurile sunt nesemnificative. deocamdata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simtul etic e inlocuit cu spiritul de turma:devenim animale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai simplu, inseamna ca ai devenit politician.