| Alex_6294 a întrebat:

Spuneti-mi si mie, va rog frumos, aceea care stiu sa vorbeasca corect gramatical si stiu sa iasa din orice incurcatura, si care stiu multa cultura generala si care stiu ce au de facut in viata, cum se numesc, cine imi spune, ii dau FUNDA!

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă i-aș lua pe rând, ar fi așa:
primul ar fi lingvistul (gramaticianul), al doilea ar fi abilul (descurcărețul), al treilea ar fi eruditul (omul cult), și ultimul, ar fi intransigentul.

Pe toți aceștia, la un loc, probabil, i-aș numi isteți/ inteligenți.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu stiu cum e cu aia care vorbesc perfect dar stai usor ca nu e chiar asa.E o diferenta intre a te exprima perfect si a te descurca in viata.Am vazut multe genii care dadeau lecti de gramatica, matematica, fizica dar erau limitati la lumea lor perfecta. Daca ii luai din mediul lor ii terminai.Ei fiind tot timpul cu nasu in cartile lor, nu vad lumea exterioara prea des.Cultura generala ti-o faci singur dar nu cu guta sau rambo. Recomand discovery si national geografic.Sa te descurci in viata tine de,, scoala vietii''. Iesi in lume, cunoaste oamenii, invata ce e aia natura umana. Asta te ajuta in viata.Tu acolo ai descris doua categorii de oameni si nu cred sa gasesti tot intr-o persoana.Ai descris oamenii elevati si oamenii,, de viata'' care se pot adapta la problemele zilnice.Parerea mea, desi o sa imi iau injuraturi, este ca cei care cunosc putin dar din toate vor reusi sa supravietuiasca la orice le iese in cale mult mai bine.Multi oamenii cu carte mor de foame, insa la fel de multi oamenii cu 4 clase traiesc bine fiindca au stiut ce sa faca la nevoie. E alegerea ta unde te indrepti.

| Mihai1810 a răspuns:

Se numesc eruditi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cultivati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numesc Oameni Capabili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca vrei definitia unui individ dintr-un sistem functional.
Veriga, pion astea ar merge.Stiu, suna aiurea, dar astia au un loc anume in viata, sunt bine consolidati ca piesele unui mecanism si au niste calitati care le ofera privilegiul de a face parte dintr-un sistem.
Aici, in supa asta in care traim avem asa.Deci ai zis cunoscatori de gramatica.Stiu cativa cersetori fosti profesori, si nu ma inspira Filantropica.
Hmmm, "sa iasa din orice incurcatura" zici.Gata, stiu! "tati am facut zob cativa oameni pe trecerea de pietoni! Nu trimiti tu baietii la noapte s-o mute mai sus?"

| Alex1234321 a răspuns:

In termeni populari acestia se numesc oameni copti la minte, in termeni contemporani ei se numesc descurcareti, cultivati etc. FUNDA?

| andreiadd a răspuns:

Inteligenti