| anonim_4396 a întrebat:

Statul american Georgia are vreo legatura (sociala culturala politica) cu tara Georgia?

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu

| RAY a răspuns:

Au fost cei doi separați la naștere?

DISTRIBUIE ACEST ARTICOL
flipboard
În timp ce îmi planificam călătoria recentă în Georgia, am dat peste acest obstacol conversațional de mai multe ori decât puteam conta.

Prieten curios: Unde te duci?

Eu: Georgia

Prieten curios: Atlanta?

Eu: Nu, nu Georgia. Țara Georgiei.

Prieten curios: Oh. Unde e asta?

Este o întrebare corectă. Cei mai mulți dintre noi, aici, în state, sunt foarte familiarizați cu Georgia de Sud, dar rămân neclintiți cu privire la gemenii omonimi. O fostă națiune a blocului sovietic strânsă între Rusia și Turcia, Georgia este mică, având legături culturale cu Europa, Persia, Asia centrală, Turcia și Rusia. Este, de asemenea, după părerea mea, următoarea destinație excelentă de călătorie. În timpul săptămânii mele aici, am fost uimit de mâncare (sărbători lungi cunoscute sub numele de supras ), munții asemănători Alpilor și de oamenii extrem de calzi și generoși. Și, în timp ce Georgia este, desigur, foarte diferit unul de altul, nu m-am putut abține să nu fac câteva comparații jucăușe.

Lou LaGrange
1) Amândoi au munți pentru care merită călătoriți

Stat: Acasă la minunatele Munți Blue Ridge.

Țară: Acasă la Munții Marii Caucaz, care sunt de neuitat - și personalizați pentru drumeții, schi sau pur și simplu pentru a admira peisajul. Regiunile nordice sunt adevăratele destinații de aventură: Kazbegi este cunoscut pentru Mt. Kazbek urcând cu vedere la Biserica Gergeti Sameba, iar Svaneti este cunoscut pentru drumeții fantastice prin satele montane îndepărtate.

2) Amândoi sunt renumiți pentru băuturile lor

Stat: Atlanta este renumită la nivel internațional ca fiind casa Coca Cola.

Articolul continuă sub reclamă

Țară: are una dintre cele mai vechi regiuni viticole din lume, iar vinurile, deși fac parte din țesătura națională de mii de ani, tocmai acum câștigă aprecieri internaționale. O vizită duce inevitabil la cantități abundente de soiuri locale delicioase - cum ar fi roșii Saperavi din Kakheti - fiind „forțați" asupra voastră.

Lou LaGrange
3)... Și ospitalitatea lor excesivă

Stat: Ospitalitatea din sud este vie și sănătoasă.

Țară: Ospitalitatea aici poate fi chiar mai legendară decât versiunea americană. Un străin în țara noastră? Nicio problemă, spun oamenii din Georgia. Am fost șocat de numărul invitațiilor improvizate la cină sau băutură pe care le-am primit de la străini apropiați. Preferatul meu a fost împărtășirea unei sticle de vin cu un muncitor din construcțiile de pe drum! Mergeam cu un monovolum comun în regiunea Kazbegi și am avut o oprire de 30 de minute pe parcurs. Era un echipaj de construcții în apropiere și erau destul de interesați de mine, încercând să-și practice limba engleză. Și acest lucru a dus la extragerea unei sticle de vin...

4) Amândoi merg cu nuci

Stat: Își iubește pecanii.

Țară: Îi iubește nucile. Sosul de nucă - un amestec de brută de pui, condimente și un ulei făcut din nuci zdrobite - este pe primul loc la majoritatea salatelor și a fost cea mai mare plăcere culinară pe care am întâlnit-o. Se asociază foarte frumos cu felul de mâncare consistent cunoscut sub numele de khatchapuri, o plută de pâine umplută cu brânză și ou. Într-un cuvânt, yum.

5) Nici unul nu este străin de vremea extremă

Stare: veri fierbinți, umede, insuportabile.

Articolul continuă sub reclamă

Țară: Ierni lungi, reci, insuportabile, în special în zonele muntoase în care zăpada este abundentă și temperaturile scad regulat sub zero. Când m-am dus la mijlocul lunii octombrie, era o temperatură frumoasă de 70 ° F în timpul zilei, dar a scăzut la 35 ° noaptea.
https://www.afar.com/......-in-common