| Andreea9311 a întrebat:

E cineva pe aici prin zona care se pricepe la istorie si ma poate ajuta cu cate o cauza si o consecinta economica sociala politica si culturala a iluminismului si a revolutiilor burgheze( r. engleza, franceza, americana)?batting eyelashes Multumesc

2 răspunsuri:
| Demoiselle a răspuns:

Consecintele revolutiei industriale: in sec XVIII:
- cresterea productiei(domeniul textil)-->apar orase noi, orase industriale Liverpool, Manchester
- migratiile de la rural la urban
- usurinta si rapiditate in comunicatii
- dezvoltarea inegala
- cresterea populatieiscade morbiditatea
in sec XIX-XX:
- dezvoltarea economica
- cresterea productiei-->crearea marilor puteri economice
- aparitia muncitorimii(burghezii)
- flux de circulatie foarte mare
- explorarea resurselor
- efect nociv-poluarea
Eu ti le-am spus in general, tu sa pui mana pe cartea de istorie si sa iei fiecare revolutie in parte, sa o citesti si sa sintetizezi ce este mai important...nu sa astepti mura-n gura sa pice totul...

| Andreea9311 explică:

Pai asta e problema ca in manualul meu de istorie nu scrie nimic de treburile astea doar cei care le-am organizat etc.