| MetisuI a întrebat:

Stiati ca exista frica de a cheli?
O gramada de barbati se tund de buna voie chei.
De ce ar exista frica de asa ceva?
Voua va e frica?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu imi e.
Pentru ca tata are un par extrem de des. Are 55 de ani si nici nu i-a albit vreun fir in cap (sper sa il mostenesc la treaba asta rolling on the floor )
Dar am mai auzit de fobii neobisnuite:
Cum ar fi frica că o rață te priveste pe ascuns de undeva (aparent exista aceasta fobie)

| CassiusAlexander a răspuns:

Normal că există frica asta și nu e ceva așa prostesc cum faci tu să pară. Încă din Roma Antică, chelirea era ridiculizată. Era văzută ca ceva urât, de speță joasă. Iar părul des și sănătos denota vigurozitate, un genetic mai bun și deci un partner mai bun pentru împerechere. E ceva tipic mamiferelor. Părul, aranjat și potrivit, face o persoană mult mai atractivă, decât cineva care are un fund de babuin în mijlocul capului. Cocoșii cu creasta mai mare au șanse mai mari la împerechere, la fel și țapii cu ciocul mai des. La fel e și la oameni. A fi mai atractiv înseamnă, de multe ori, o cale mai ușoară spre succes, în multe aspecte ale vieții.

Personal nu am frica de a cheli, deoarece tehnologia a avansat și continuă să avanseze. În 2024 se așteaptă un nou tratament pentru prevenirea chelirii ce să nu aibă afecte adverse asupra sistemului endocrin. Deci privesc cu destul optimism în acest sens. Dar dacă ipotetic vorbind mâine m-aș trezi cu jumătate din podoaba capilară căzută aș fi destul de deprimat. Ceea ce mi se pare normal.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CassiusAlexander):

Un singur lucru gresesti: barbatii cu chelie sunt mai virili, deci mai buni la imperechere.

| MetisuI explică (pentru CassiusAlexander):

Cum sa fie ridiculizata cand o gramada de barbati se tund chei de buna voie? Daca esti atractiv doar cu par in cap nu prea esti atractiv... doar astia urati cu spume se tem de chelie ca stiu ca in par sta tot farmecul lor