| AuricaMircica155 a întrebat:

Stie cineva cate puncte de trecere frontiera (vami) sunt din Romania pana in Norvegia? Adica la cate puncte se arata pasaportul

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banuiesc ca vorbesti de mersul cu masina... atunci in teorie 1 singura vama, cand iesi din Romania. Pe urma esti in spatiul Schengen si circuli liber

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cred că zici de mersul cu mașina. Aici ai mai multe opțiuni. Ai putea, de exemplu, s-o iei spre nord: treci prin Ucraina, Belarus, Țările Baltice, iei o cotitură spre est, în Rusia, apoi ajungi în Finlanda de unde continui spre nord până ajungi în Norvegia. În acest caz vei avea de trecut 5 puncte vamale, deoarece România, Ucraina, Belarus și Rusia nu sunt în spațiul Schengen. Din cauza asta și a războiului din Ucraina, poate preferi altă rută:
Ajungi în Ungaria, din Ungaria treci în Austria, ajungi în Germania, apoi pleci în Danemarca de unde iei feriboat-ul spre Norvegia. În acest scenariu, ai de trecut un singur punct vamal, la ieșirea din România, deoarece restul țărilor menționate sunt în spațiul Schengen.