April
| April a întrebat:

Stim cu totii ce inseamna aristocratia.Schopenhauer spune ca ea este de trei feluri, aristocratia nasterii si a rangului, aristocratia banilor si aristocratia spiritului. Puteti numi trei personalitati, aristocrati dupa parerea voastra, reprezentative pentru cele trei tipuri?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inafara de aristocratia spiritului, ceilalti sunt interlopi.schopen...asta cum ii spui tu, a uitat de interlopi? ca la noi ii plina tara.cu mici exceptii care intaresc regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropó de... cate feluri de aristocratie ai enumerat :
Cei patru apostoli erau 3(trei) : Luca si Matei!
Exemplele mele -in ordinea categoriilor mentionate- sunt :
1/ M.S.Regele Mihai -prin nastere
2/ Sanctitatea Sa Papa Benedict al XVI-lea -prin rangul care i-a fost conferit
3/?!(nu cunosc sa fi exista cineva pana acum.) -prin bani
4/ Papa Ioan Paul al II-lea -prin spirit