| Fricoasa a întrebat:

Stiti aparatele alea cu ultrasunete pentru alungat cainii? Intrebarea mea este daca au efect si pot sa le folosesc impotriva indivizilor care m-ar putea ataca seara cand vin de la serviciu. Sant probleme pe o anumita strada pe unde trec.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Gandeste logic: daca aparatul e facut pentru om, ca sa se apere de caini, in mod logic, pentru om NU are niciun efect. Altfel, ar cadea gramada-n drum si omul, si cainele, ceea ce n-are sens.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu au efect. Acele aparate emit niste sunete care nu sunt auzite de om, dar sunt auzite de caini si ii sperie. Tocmai asta este smecheria, ca nu fac nici o neplacere omului care le foloseste si, in mod logic, nici altora. Nici un om nu va simti nimic schimbat.

| darrio2007 a răspuns:

Cand spui indivizi te gandesti tot la caini, nu? Multi ti-au raspuns ca fiind vorba de oameni.

| Sxx a răspuns:

Păi din câte au spus si la tv au efect dar unii câini pot sări mai repede la auzirea acelor sunete, pentru ei fiind insuportabile... Nu stiu ce să zic, cred ca ar fi corect sa se aprobe legea aia nu sa traim cu frica in propriul oras happy