| alexutza222 a întrebat:

Sunt eficiente aparatele ultrasunete pentru alungat cainii? Ce reactie au cainii si mai ales sunt recomadate aceste aparate persoanelor speriate de caini sau fac mai mult rau? Cam cat costa un aparat de genul si de unde il pot cumpara? PS: Azi un caine cu stapan m-am fugarit ca asa voia el sa se joace. Evident stapanul si-a chemat cainele doar dupa ce am cazut jos. (Poveste reala a Romaniei sec 21!) Cu un astfel de aparat vreau sa scap de 'evenimentele' de genul asta. Astept si alte sugestii.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Și eu sunt stăpân de câine(chiar dacă e tentativă de câine, că e de talie mică), și prostiile alea așa numitele aparate de speriat câini, real chestii complet inutile mai ales în caz de atac a unui Pitt Bull(așa li rasa, adică câini de luptă pe care nu îi oprește nimic să atace, mai ales dacă așa au fost crescuți).
În cazul pătaniei tale, trebuie să „alergi" un pic stăpânu câinelui cu un picior în dos sau o reclamație la poliție deoarece comportamentul acestuia nu a fost normal.Nu zic și eu las câinele liber dar nu în zone ciruculate, tocmai pentru a evita neplăcerile astea.
O altă armă eficientă, mai ales dacă câinele este prietenos este să îți stăpânești frica, astfel încât câinele să nu simtă că ți frică de el; frica de câine îi va da putere deoarece știe că te va domina, ceea ce nu trebuie să permiți.
Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti o tomfa metalica la tine. Cand vine scoate-i un ochi. Se va invata minte si el si boul de stapan care potrivit legii ar trebui sa-l duca in lesa si cu botnita.

| Aasdfghj a răspuns:

Sa nu folosesti asa ceva. Iubitul meu a folosit si mai rau face, ii enerveaza si sar pe tine.

| alexutza222 explică (pentru Aasdfghj):

Altceva ce as putea folosi?

| Aasdfghj a răspuns (pentru alexutza222):

Nu ai ce, decat sa fii atenta. Si mie mi-e super frica de cainii de pe strada sad

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu prea au cine stie ce eficienta, de pret nu stiu.

| DeXz2010 a răspuns:

Sari pe el si muscal