| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca asta e o intrebare cam idioata daa...nevoie...Ce inseamna "belciune"laughing?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu cred ca exista cuvantul asta. Ori e inventat de cine stie ce balbait, ori o fi vreun regionalism obscur pe care nu-l vei gasi in niciun dictionar.
Poate ca, daca ne-ai spune exact in ce context ai gasit cuvantul, macar am putea ghici ce inseamna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acest cuvant inventat de un om probabil incult analfabet si redus mental nu exista poate a vrut sa spuna belciug care inseamna o veriga de fier de obicei pentru pus in nas la porc (pentru ca porcul daca are belciugul in nas crede ca este stapanit ) adica tu esti stapanul lui\ei Iar tu esti si mai inculta esti, nu puteai sa cauti dracu in dex?