| Adyy5 a întrebat:

Stiu ca inteligenta se mosteneste,dar invatand poti acumula mai multa informație.
Citind poți acumula multe informatii,dar in general nu imi place sa citesc.
Am doua intrebari...din clasa mea sunt cea mai buna la citit,la poezie,compuneri si desen desi nu prea citesc si in timpul liber nu desenez, stau pe net.Deci de ce sunt intr-o oarecare masura talentată la asta desi sunt altii care isi petrec fata de mine cea mai mare parte a timpului citind sau desenand?
Si....imi plac in general cărțile despre Univers.Pot acumula informatii si citind carti pe acest subiect?

5 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Inteligenţa nu se moşteneşte!
Dar ai zis bine, numai învatând vei acumula inteligenţa de care ai nevoie în viaţă.
Ai talent şi cel mai important, atenţie distributivă.
Şi faptul că îţi plac cărţile despre univers, poate arăta firea ta intuitivă, revoluţionară, o minte care nu se preteazã la nevoile zilnice!
Îţi prevăd un viitor stralucit. Succes.

| Darkmagic a răspuns:

Am o veste proasta Adyy numarul 5.
Dau "inteligentei native" un maxim 3%.
In rest, inteligenta se cultiva si educa.
Daca ar exista mostenire in directia inteligentei, am avea generatii de genii, ori tristul adevar este ca inteligenta nu functioneaza asa, iar odraslele geniilor sunt de la mediocru, in jos.
Nu stiu de ce esti tu "cea mai buna din clasa la citit"...cand...nu "citit". :)
Cele mai multe informatii despre subiectul 2: "Universul", le asimilezi temeinic din carti.
Cel putin eu asa am facut, si cred ca stiu destule in materie... :)
De ce nu folosesc internetul sau "documentarele" de popularizare a stiintei?
Pentru ca...asta:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15626528/
P.S. Daca sesizezi cate ineptii a spus Neil deGrasse Tyson in cele DOAR patru randuri, o sa realizezi si tu ca "documentarele" = wax in comparatie cu o carte pe domeniu.
Succes la citit.

| Adyy5 explică (pentru Darkmagic):

Multumesc pentru răspunsul oferit, m-a ajutat intr-o oarecare masura.Dar inca am o nelămurire...
"Nu stiu de ce esti tu "cea mai buna din clasa la citit"...cand...nu "citit". happy"
Exact...de ce? Altii citesc numeroase carti(ma refer la colegi)si desi eu nu fac asta ii întrec pe toți.Si fata de multi pot sa inteleg cu usurinta ce citesc...Deci de ce?

| Darkmagic a răspuns (pentru Adyy5):

Pentru ca intelegi cum se misca lucrurile...
"Inteligenta mostenita", cea nativa de care vorbesti tu (acel 3%), poarta numele de istetime.
Introduci informatie si educatie intr-un istet, si acesta ajunge inteligent sau foarte inteligent, FARA sa toceasca.
Cred ca te regasesti intre cei care spre exemplu, la o ora de curs, retin si inteleg cea mai mare parte a lectiei, fara a mai avea nevoie de lectura suplimentara acasa, dintr-o carte, manual, curs, etc.

| Alesia_Petra_1976 a răspuns:

La prima : Probabil ai mostenit asta, in plus, cartile contin multe informati, de aceea te fac mai destept, internetul are multe informati...De ce n.ar funtiona la fel!? La a doua : Da, cu siguranta!