| Hammurabi a întrebat:

"Suflet pereche" și predestinare?
Dacă el o întâlnește la supermarket, ea îi zâmbește și îi dă nr. de telefon, s-au cuplat și intr-un an de zile a luat-o de nevastă. Vai, și-a găsit "sufletul pereche".
Că dacă nu-l trimitea mă-sa la supermarket și se ducea doar să-și ia țigări de la colț, probabil întâlnea pe alta care-i zâmbea și devenea aia "sufletul pereche".
Foaie verde tra-la-la.
Dacă spui chestia asta, va veni unul isteț care îți va explica că predestinarea, era cu trimisul mă-si cu tot. laughing
Și oricum ai da-o, "predestinarea" tot va fi înaintea ta și-ți va da cu șutul în fund, că doar d-aia se numește "predestinare".
Un mare bullshit.

65 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu esti reincarnarea lui kant misto

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Eu ti-am citat din Kant si tu ai zis ca doar un ignorant ar zice asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu ai scos din context ceea ce a spus el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ignorant? Tu esti singur, el nu.
Demonstrata stintiific? Nu el e cel care a trecut prin despartiri

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt ignorant de basme, povesti, tu esti ignorant de realitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

In general cei care spun ca sunt "open minded" sunt cei mai inchisi mental

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Open minded spre ce omule spre povesti cu ingerasi si serpi vorbitori

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu ai inteles, tu din stiinta ai conceput propria ta religie,, esti ca un religios infocat.

Stiinta e limitata, nu e exacta decat in matematica, e doar o probabilitate care tine cont de anumiti factori, niciodata stiinta nu iti va spune ca maine la ora 14:39 Terra o sa fie lovita de un asteroid cu diametrul dublu fata de planeta, sper ca intelegi ce zic.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Din stiinta mi-am facut religie serios,ce dogme,doctrine are asa zis religie a mea,nici vorba din contra sunt sceptic in privinta a orice lucru,stiinta este limitata dar e interesanta,o data cu avansarea tehnologiei stiinta se va extinde tot mai mult man,stiinta reprezinta cunoastere nu religie,nu pot fi deschis la minte fata de lucruri care nu sunt dovedite si sunt complet tampite ca suflete pereche,predestinare,astea sunt basme,eu cu tine nu as fi vorbit in vechi fara acest site corect, desi a fost o intamplare nu predestinare, man stiinta nu este o certitudine, nimic nu este batut in cuie, eu nu am facut din stiinta religie, sa fim seriosi

| chuckmanson a răspuns:

Platon spunea că la început ființele umane erau sferice, aveau 2 capete, 4 mâini și patru picioare. La un moment dat acestea au încercat să cucerească cerul și Zeus i-a pedepsit transformându-i în bărbat și femeie. Asta explică multelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fii serios exista si crestini si atei deschisi la minte. Si tu nu esti unul dintre ateii cu creieras. Pentru ca "dovezi" vreau dovezi, ce dovezi mai nene? unele lucruri nu pot fii explicate sau dovedite!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Mai devreme ziceai ca nu e limitata iar acum zici ca e? Te incurci in propriile vorbe

| AC4S4 a răspuns:

Asa-si gasesc oamenii iubita/iubita? Iti zambeste un om si faceti schimb de numere de telefoane?

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Nu i.a transformat in barbat si femeie, ca erau deja asa, ci doar i-a separat.

| mgtow a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=NwwWFaSJ--s asta iti dadea predestinare cu femeie instruita cum sa iti faca mancare, cum sa te trateze si cum sa se mentina in forma :)) macar scapam de tigani si LGTB

| Hammurabi explică (pentru AC4S4):

Era un exemplu, man.
Poate înlocui oricine cu ce variantă îi place. laughing

| Freya1 a răspuns:

Uite iti dau un exemplu din viața mea sa decizi tu ce este.Nu spun ca e predestinat sau suflet pereche pentru ca nu vreau sa cataloghez in nici un fel doar vreau sa stiu parerea ta si sa ma lămurește ce s-a intamplat.
Eu si prietenul meu actual ne stim de mici, la el i-am fost draga de atunci eu nu stiam dar mi-a atras cumva atenția dar nu am fost impreuna.Eu aveam atunci o relație si pana la urma am plecat din acea zona unde era el, am avut o altă relatie de ani de zile iar într-un moment de cumpănă major in relația mea ne-am regăsit.Ma sfătuit și ajutat si am devenit prieteni iar acum sîntem impreuna după 7, 8 ani in care nu ne-am mai vazut si aveam 3 ani de relație.
Ce a fost?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

M-am referit la faptul ca totul are o cauza rationala, de asta am spus ca cunoasterea nu are limita

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Care lucruri nu pot fi explicate ca sunt curios, haisa vad

| Frank51 a răspuns:

Ba, e un paradox ciudat. Daca gasesti pe cineva zici ca e sufletul pereche, iar daca dupa ceva timp te desparti, zici ca de fapt altcineva era sufletul pereche si asta era doar un test, o invatatura, apoi tot asa.

| OldSoul a răspuns:

Viata e un sir de alegeri, de intamplari neprevazute.

Predestinarea, norocul, sau coincidentele sunt simple notiuni incomparabile, e ceva placebo parerea mea.
Adic te face sa te simti mai special, si sa fii mai fericit.

| OrdanKarris a răspuns:

Nu exista "suflet pereche" chiar daca o intalnesti din intamplare. Acel suflet pereche poate sa-mi taie beregata nici la 2 luni distanta pentru ca a vrut langa dansa pe cineva altauri, chiar si pentru scurt timp pe care sa-si reverse nebunia ei mentala. In ziua de azi 99% din fetele staine pe strada sau in locatii vor raspunde pozitiv la atentia acordata de un baiat, alta in afara de social media. Mitul sufletului pereche poate nu e ceva real pentru noi, dar in mintea lor este cat se poate de real si cum spuneam de atatea ori, sunt fan declarat cand vine vorba de a ma juca cu insecuritatile femeilor. Faptul ca pentru mine sau tine e un bullshit, nu inseamna ca pentru ele este un bullshit si nu am de gand sa-i spun altfel. Am de gand sa exploatez insecuritatea aia, printre altele. laughing

Predstinarea la femei este reala pana apare altul mai bun, iar ea se satura de predestinat. Nu zic nu, exista barbati care stiu sa pastreze interesul ei in viata (in cazul descris de tine, sa o bata pe aia de sa o usuce) iar ea sa refuze categoric sa-l paraseasca. Tu crezi vreo secunda ca femeia aia batuta e nefericita in relatia aia? Tu chiar crezi asta? Te anunt ca e mai mult decat fericita? Ea nu vine la tine sa caute solutii. Ea vine la tine sa se planga si atat, sa se planga de dragul plansului, cu scopul de a se descarca emotional, ca apoi sa se intoarca linistita sa fie batuta, izbita, plesnita in continuare linistita. Ea e femeia "telefon", iar tu barbatul "incarcator". Ea vine la tine sa se incarce pozitiv, apoi se lasa abuzata, descarcata, apoi iar vine la tine, si ciclul continua. Cine te pune s-o incarci? Cine te pune s-o "ajuti"? Tu ai si cea mai mica idee cat de fericita este ea cand isi primeste bataile alea? Te-ai gandit vreodata ca o astfel de femeie ar sari in sus de fericire ca a gasit un barbat suficient de nepasator incat s-o izbeasca de toti peretii? Sau esti si tu unul ca Plato care gandeste ca femeia e vreo fiinta divina, fara greseala, caruia rahatul nu pute, ba chiar arata ca un curcubeu laughing?

| Lioana a răspuns:

Faptul ca 2 oameni se intalnesc si ajung sa se casatoreasca nu-i face suflete pereche. Exista suflet pereche pentru fiecare, poate chiar mai multe, dar nu toti ajung sa il intalneasca pe al lor.

| Plato a răspuns (pentru Lioana):

Mai multe? Jumătățile nu sunt... două?

| anonimg a răspuns:

Daca exista o predestinare, este doar una singura: aceea ca Dumnezeu ne-a chemat pe toti la mantuire. Dar chiar si in privinta mantuirii, este vorba tot de alegere, pentru ca nimeni nu va fi mantuit cu forta.
Deci in principiu nu exista predestinare, ci alegere.
Ca asa si un hot poate sa zica si sa se scuze ca el nu este vinovat de ceea a facut; ca daca asa a fost predestinat sa faca, tot facea pana la urma, chiar daca ar fi fost impotriva vointei lui sa faca fapta respectiva; si deci ar fi fost nevinovat.
Nu exista predestinare, ci alegere. Daca ar fi fost predestinare nimeni nu ar mai fi fost tras la raspundere pentru faptele lui; nu ar mai fost nici o judecata: nici aici pe pamant intre oameni, si nici aceea a lui Dumnezeu.

| Lioana a răspuns (pentru Plato):

Intr-un intreg sunt doar doua jumatati dar noi vorbim de o lume intreaga in care sunt mai multi intregi, deci mai multe jumatati. Poate, subliniez poate, sunt mai multe jumatati care s-ar imbina perfect cu tine. Oricum sunt foarte putine jumatati care se imbina perfect. Greu de crezut ca o gasim pe cea mai potrivita.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Până la urmă trebuie să te hotărăști.
Există predestinare sau nu?
E valabilă doar pentru "sufletul pereche" sau și pentru cel care omoară pe cineva?
Sau există doar predestinare selectivă?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, exista, pentru toata lumea. Doar ca jumatatea criminalului nu va fi o bibliotecara, cum nici jumatatea unui mar nu este jumatate de capsuna.

| Hammurabi explică (pentru OrdanKarris):

Man, eu nu cred că e fericită.
Cum să fie fericită când o rupe ăla în bătaie?
Cred că e speriată și îi e frică să nu rămână singură, mai presus de bătaie. Acceptă orice, numai să n-o dea ăla afară din casă (locuiește la el)

| OrdanKarris a răspuns (pentru Hammurabi):

Ei uite ca te inseli. Cunosc o tipa care a plecat in Italia pentru ca nu mai suporta parintii. Dupa ani s-a intors acasa, are apartamentul ei, in fine. Ma-sa trebuie sa faca chirurgie craniana pentru ca a descoperit ca avea lichid la creier de la loviturile repetate din partea sotului, ani, ani, ani si ani la rand. Tipa asta i-a spus lu ma-sa sa dea divort si sa se mute cu dansa(deci nu ramanea singura). Stii ce a urmat? Ma-sa a explodat de isterie spunea ca nici moarta nu-l lasa pe al ei barbat si pe fi-sa a facut-o curba si nesimtita, in toate felurile. Ideea de baza este, chiar si daca nu raman singure, sunt unele femei care adora bataia sora cu moartea de la sotul/prietenul/iubitul lor. Iar aici nu e vorba doar de masochism. E vorba de respect. Sunt femei, si multe care nu te respecta pana nu le pui la punct verbal in cel mai fericit caz, sa nu le omori in bataie in cel mai nefericit. Muierile pur si simplu au nevoia de componenta autoritara in relatii. Nu ma intereseaza ca femeile de pe TPU vor afirma in sus si in jos ce fel de barbat doresc ele. E bullshit. E bullshit. E bullshit cu stropi. Ma-sa lu tipa de care iti spuneam, nu ar fi ramas ani de zile in casnicie daca nu-si lua portia de mardeala. Sunt femei cu cat le abuzezi mai tare cu atat te vor iubi mai mult. Ce iubit, se vor sacrifica la propriu pentru tine. Bineinteles, asta variaza de la femeie la femeie, unele vor astepta mai multa pedeapsa, altele mai putin, in schimb toate vor spune ca vor si trebuie tinute in puf. Nu-ti vine sa crezi? E suficient sa te uiti la faptele lor, nu sa pui botul la vorbele lor. Eu vorbesc, eu aud. Chiar nu ma intereseaza ca sunt etichetat frustrat, misogin, sexist, egoist. Uita-te la tipa care mentionai. I-ai oferit solutia. Ce face ea? Se intoarce inapoi la abuz. Ce-ti spune tie asta? A, ce, ce-ai zis? Are pasarica, deci trecem cu vederea ce face si mai insistam o data cu sfaturi, poate poate ii vine mintea la cap, ca deh, e femeie, e fara de cusur, e fara greseala, e fiinta aia divina a carui rahat il vezi pe cer dupa ploaie in 7 culori? laughing