| Hammurabi a întrebat:

"Suflet pereche" și predestinare?
Dacă el o întâlnește la supermarket, ea îi zâmbește și îi dă nr. de telefon, s-au cuplat și intr-un an de zile a luat-o de nevastă. Vai, și-a găsit "sufletul pereche".
Că dacă nu-l trimitea mă-sa la supermarket și se ducea doar să-și ia țigări de la colț, probabil întâlnea pe alta care-i zâmbea și devenea aia "sufletul pereche".
Foaie verde tra-la-la.
Dacă spui chestia asta, va veni unul isteț care îți va explica că predestinarea, era cu trimisul mă-si cu tot. laughing
Și oricum ai da-o, "predestinarea" tot va fi înaintea ta și-ți va da cu șutul în fund, că doar d-aia se numește "predestinare".
Un mare bullshit.

65 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Gata? Ești mai ok? laughing
Baga mi as sa mi bag eu, zdreanță predestinarea asta, cățea!
Amin.

| Endoryus a răspuns:

No shlt Sherlock

| GirlOnline81 a răspuns:

Eu una nu cred in "suflete pereche". I-am "provocat" odata pe Plato si sadrian46 sa ma convinga sa cred, dar n-au reusit big grin.

| Plato a răspuns:

Ai facut roșu in gât sau de ce esti asa supărat? laughing
Ai pus un singur "?" deci o sa-ti raspund la ala: Da, suflet pereche si predestinare.
Ughh, ce-mi place sa fiu "istet", de-a dreptul orgasmic.

Un șut in fund e un pas inainte, deci predestinarea te trimite doar in față.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai formulat-o ca pe o afirmație, nu ca pe-o întrebare, deci...ai chef de cearta cu oricine se nimereste sau aștepți pe cineva anume?
Ps.Predestinarea era de dinainte sa te naști.

| RAY a răspuns:

Nu ca nu cred, stiu ca nu exista suflete sau predestinare, omul vrea o siguranta in haosul asta, totul este haotic, imprevizibil

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Da demonstreaza ca exista

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Ți-ai găsit sufletul pereche predestinat?
Cum e?

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

M-a scos din minți o amică pe care o bate bărbat-so din 3 în 3 zile de îi învinețește ochii, și ea nici nu vrea să audă de divorț. Cică e sufletul ei pereche.
Explică-i ei că s-a "predestinat" greșit.
(cu toate că aici e de vină prostia nu "predestinarea")

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, însuși această afirmație a dtale aici,
Un mare bullshit.
A fost pre-destinată să se întâmple.
Comandantul Galaxiei a ordonat atunci la Început.
Să fie TPU!
Să fie Hammurabi!
Și să comenteze el acolo!
Ce este așa de greu de înțeles?
Nu cunoști regula lui Dănuț? ( Personaj real, Cosma Dan din comuna Florești, județul Cluj).
Dacă e să se facă, se face. Iar dacă nu, nu.
=====
Iar dacă vrei să te învăț cum se face, atunci când se face, trebuie să renunți la ideea că tu știi mai bine. Că ce știi tu, este un mare bullshit. Tu ai spus-o.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Indescriptibil de minunat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pe unii n-are sens sa încerci sa-i repari.N-o sa funcționeze.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai vezi si tu ca e de vina prostia. Sufletul pereche si violenta nu pot coexista, se anuleaza reciproc.
E clar ca prietena ta nu are habar ce inseamna suflet pereche si se mai si încăpățânează sa spuna ca l-a gasit.
Cazurile astea sunt dese, cand femeile se tem de despartire ca vezi-Doamne nu le mai ia nimeni. E o mentalitate deloc plauzibilă, e chiar cretinism.

Tu confunzi... faptul ca doi oameni se casatoresc sau sunt impreuna nu inseamna ca sunt si predestinati. Ei se cupleaza din alte motive, nu in urma conexiunii intelectualo-spiritualo-sufletesti, ceea ce rezulta intr-un fiasco.
Iubirea nu e o știință, filosofia nu e o știință. Iubirea e tot, filosofia e dezbaterea "totului".

| Hammurabi explică (pentru sadrian46):

Asta ce e? Teoria absurdului? laughing
Dacă îl înjur pe Plato crezi că o să se suprere sau o să înțeleagă că a fost predestinat?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Pai demonstreaza-mi ca nu exista.
Iubirea NU e o știință.

| Hammurabi explică (pentru Plato):

Și cum ar putea știi că sunt predestinați?
Că nu vin cu etichete legate de degetul mare de la picior.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vezi cat de aiurea gandesti, tu imi ceri sa demonstrez ca nu exista, omule cel ce afirma trebuie sa dovedeasca nu cel ce spune ca nu exista

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Iubirea NU e o știință.

iubirea este demonstrata stiintific, esti ignorant de stiinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sufletul pereche" asta poate suna ca o potrivire de caracter. Ca pana la urma aia e.
Am cam ratat multe "suflete pereche", Nu cred in "nu a fost sufletul pereche" in general cuplurile care sfarsesc prin despartire, nu ar fi trebuit sa fie impreuna, in primul rând.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu am renunțat să îl hăsta pe Plato, și am trecut într-o zonă paralelă cu el.
Nu este deloc absurditate. Iar dacă este, e una mică, mică.
E ab-surdă, dar o prefer pe aceasta, altora care sunt surde.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Doamne fereste de etichete ca alea.
Simți efectiv. Cum, de altfel, si ea simte ca nu e vorba de suflet pereche in omul ala, dar refuza sa accepte din motivele sus-mentionate.
Iubirea absoluta e un sentiment care depășește cu mult orice alta simțire omeneasca. Cand treci peste pragmatism si interese sociale, si rămâne un fel de gândire votivă spre acea persoana, adica atunci cand tinzi sa o divinizezi, sa existi prin existenta ei, sa uiti uneori de stabilitatea ta individuala, inalienabila si sa te vezi intr-un spatiu nedefinit mulțimii si definit doar de apropierea si desăvârșirea unei reintregiri sufletesti. E vorba de reintregirea ta si a ei.
Stiu cat de SF sună, dar asta e puterea acestui sentiment. Iubirea exista in afara realității fizice a omului.

In asa putine cuvinte e mai greu de explicat, ca iti induce reflexul de a zice ca "delirez" si a-ti pierde interesul in ce zic.
Dar nimeni nu o explica mai bine decat Platon, iar "Banchetul", "Simpozionul", "Despre iubire/frumos/suflet", cartile lui, iti stau la dispozitie.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Știința e limitată. Daca vrei sa contrazici lucrul asta, suna-l pe Kant, ca el m-a invatat prostii.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Este limitata pentru ignoranti care cred in ingerasi, spiridusi

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Deci Immanuel Kant era tot ignorant.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Iti dai seama ca nu te poti compara cu el

| Drimmero a răspuns:

'Predestinare, suflete pereche' bla bla, exista compatibilitate si atat, daca exista acea predestinare nu ai mai simti sentimente pentru nimeni altcineva tot restul vietii.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Stiinta e creata de oameni, oamenii sunt limitati, de aici trage concluzia.

| minrest a răspuns (pentru Hammurabi):

Si-a gasit sufletul pereche; era tot el. Cum sa iti explic, cand s-a stantat perechea de suflete, nu s-au mai putut desprinde unul de altul, o greseala de fabricatie, si fiindca sufletul nu poate trai mult timp fara corp, au introdus perechea de suflete intr-un singur corp. Isi este predestinat lui insusi.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Desi inseamna sa numai cunoastem nimic?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Pai cum, ca tocmai ai zis ca e un ignorant.