| Dorotheea21 a întrebat:

Sunt curioasa, care este mecanismul marilor imprumuturi, cele la nivel statal sau suprastatal?
De exemplu Romania a imprumutat 25 miliarde, iar Grecia cred, aproximativ 200 de miliarde de euro.
Cum intra aceste sume in visteria unui stat?
Doresc raspunsuri plauzibile, de la cine cunoaste economie monetara, nu pierdeti timpul cu: "vin cu vaporul!" big grin
Multumesc. happy

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am chipsuri.
Ma interesa si cum au ajuns fizic 25 de miliarde in Banca Nationala, dar asta cred ca e secret. happy
Multumesc pentru raspunsuri. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nimic nu e fizic cum crezi tu. Vezi materialul si vei intelege. Daca mai vrei mai am.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Vezi si seria asta de Joe Perkins -
https://www.youtube.com/watch?v=yS0N5g9483Q

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Chipsuri? Dupa ce termini ce ti-am dat sa nu ma intrebi cum slabesti ca eu nu ma pricep.

| Dorotheea21 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stai linistit, am mare grija de silueta.
Merci pentru suplimente. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Atunci trebuie sa ma gandesc cum sa te scot datoare. Ma sui in masina?

| Dorotheea21 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Din Italia pana la Bucuresti? laughing
Incearca. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ai un glob de cristal sau esti hacker? Uite ca acum iti bag materiale despre universuri si vei vedea ca nu e nevoie de masina.

| Dorotheea21 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

rolling on the floor Nu am nevoie de globuri decat pentru bradut.
Candva, ai scris pe aici intr-un dialog cu un user ca locuiesti in Italia. (era chiar o conversatie despre masini), si cum ii spuneam mai devreme unui ins care a indraznit sa ma confunde cu toantele lui, "eu nu uit". happy
Nu am uitat nici ca odata, la "Religie", m-am contrat putin cu tine, insa esti un tip mai mult decat ok, si ti-ai cerut si scuze, deci... happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Aha! Te bagi in viata personala a personalita..., pardon, a oamenilor. Ma urmaresti. Nu sunt chiar ok ca mai glumesc si unii nu inteleg, sunt peste media de varsta si sunt facut comunist. Religie nu am dar am incercat sa aflu cu ce se mananca. In Italia n-am vrut sa vin, am fost luat fortat si sunt sechestrat aici ...Nu sunt un tip interesant ci doar ma facwinking

18 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si alo...Ro este datoare mi se pare vreo 100 nu 25.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa intre? In banca.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia vezi ce zice popecu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am vazut si eu alea mai de mult, e logic ca banca creeaza bani si tranzactioneaza bani pe care nu ii are. FMI-ul si strainii ne-au distrus tara. Mai sus am raspuns asa pentru ca intrebarea suna ciudat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar mai sunt unii care plutesc pe aburi frumos colorati si spun ca -Nu ba, asta e teoria conspiratiei.
http://www.activenews.ro/......-89-138517

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Trebuie sa fii nebun sa spui ca nu e adevarat, tot ce e in tara asta e al strainilor. Pe langa datoriile enorme, strainii deja i-au scos pe fermierii romani de pe piata, ne-au luat tot ce avem, vor sa ne faca sclavi in tara noastra daca nu au reusit deja. 90% din ce e in tara este al strainilor, ei platesc 10% taxe catre stat, iar noi platim restul de 85% desi detinem doar 10% din ce este in tara.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja suntem sclavi. Asta a vrut sa evite Ceausescu cand a sacrificat poporul ca sa achite datoriile dar nu s-a inteles. Acum nu ne mai apartine nimic, nici macar pamantul, si sunt datoare multe generatii dupa noi. UE nu e altceva decat o noua si mai perfida URSS. SUA e in colaps si a trait numai pe spinarea altora, daca nu au un razboi major si resursele Rusiei se duc dracu. Youtube - Confesiunile unui asasin economic -Joe Perkins.
http://fluierul.ro/......rticle.jsp
Asta vroia FMIul de la Ceausescu -
http://fluierul.ro/......rticle.jsp

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asa se distruge o tara, nu cu arme, strainii ne-au luat toate resursele, ne-a fost instrainat patriomniul, acum noi mergem sa fim sclavii lor in strainatate, toti tinerii sunt luati in afara pentru a lucra pe salarii de nimic in comparatie cu banii pe care i-ar primi unul de al lor, dupa ce au terminat studiile pe banii nostri...cum trimiteau englezii negrii pe plantatiile din SUA pe la 1700.