| anonim_4396 a întrebat:

Sunt demonii, fenomenele paranormale, monstrii adevarati?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Sunt adevărați doar dacă crezi în ei. Dacă nu crezi atunci nu sunt adevărați și nu te pot atinge. O dată ce crezi că există demoni, fantome, monștrii, atunci le dai putere asupra ta, ca și cum i-ai manifesta cu ajutorul gândului. Mintea noastră e mai puternică decât credem. De exemplu, un doctor de prin anii 1920 s-a lăudat că a creat un dispozitiv care poate emite o frecvență vindecătoare pentru fiecare boală. Tipul a făcut milioane cu acel aparat însă nu lăsa pe nimeni să-l folosească, doar el știa ce e înăuntru și cum funcționează. A vindecat mii de oameni de cele mai felurite boli, de la dureri de articulații până la gută, chiar și cancer și paralizie cică ar fi vindecat. Un jurnalist a decis să riște și a desfăcut un asemenea aparat pentru a vedea ce e înăuntru. Ce crezi că era? Doar niște fire care nu erau conectate la nimic. Deci acel aparat nu făcea nimic, totul pornea de la cei care doreau să fie vindecați și care credeau cu tărie că acel aparat poate face minuni. Acesta se numește efectul placebo.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru cine sunt ei sau nu sunt?
Orice este în mintea omului, este creat de om.
Cei ce au creat demonii, pentru ei erau entități reale.
Dacă întrebi ce sunt ei, asta sunt pentru aceea, de atunci, la fel de reali cum sunt pentru noi electronii, cuarcii și găurile negre.
Ce ar trebui să fie pentru tine, chiar înainte să întrebi.
Mai întâi, informații despre ai aflat din auzite.
De la cine au aflat și ei din auzite, cei care îți spun ție? Iar ei de la cine au aflat? De la alții, care au aflat și ei din auzite? În final mergând în spate în timp? De la cei ce i-au creat. Dar ceea ce i-au creat de ce i-au creat, și cum?
Mai întâi au creat ideea naivă de conștiință și suflet. Iar apoi au început să proeicteze acest nou concept, suflet, la orice ființă și în final la orice obiect. Astfel, spirite, suflete, acum sunt peste tot în natură. Și ce face un suflet uman? Luptă pentru bine, contra răului. Și ce fac atunci acele spirite, de peste tot din lume? Uni sunt și ei de partea binelui, și alții de partea răului. Unii îngeri, și alții de partea răului demoni, dai mon, zeu interior, dar de data asta. zeu rău. Și asta de când au apărut, ( pentru asta sunt povești elaborate) așa vor fi până la sfârșitul lumii.
Și dacă se întâmplă ceva deosebit, așa, mai para normal, adică alături de normal, care ar fi bine să fie camuflat, atunci se dă vina pe acele entități rele. Și ceea ce este mai interesant, este că acei demoni, creați de mintea omenească, fără nici o dovadă a existenței lor, de acolo, din lumea virtuală, ei interacționază cu cei ce i-au creat. Astfel semnele din capul omului, proiectate înafară, erau acuzate de influență asupra oamenilor. Așa hai să ardem pe rug pe cei ce comunică cu demonii, ca să curățăm lumea de rău. Acesta este adevărul despre demoni, în interpretarea mea.

| Dorotheea21 a răspuns:

Primul lucru inteligent facut de diavol: s-a asigurat ca nimeni nu crede in existenta lui. tongue