| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fete dar și băieți care se înscriu în diverse grupuri pe Facebook, postând o poza mai provocatoare pentru a atrage atenția, a strânge urmăritori și multe like-uri.
Sunt grupuri de publicitate și promovare a profilului de Facebook.
Cu ce-i încălzește să aibă 1.000 sau 4.000 de urmăritori care nu-i cunosc în viața reala și cu ce-i fac like-urile mai superiori față de alții?
De ce goana asta după like-uri a unora?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Exista un raspuns foarte simplu:validarea atentiei.
Cand au parte de atentie chiar si de la oameni pe care nu ii cunosc in realitate le creste stima de sine si ies din starea de anonimat.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu vorbim deja de bani... Atunci validare socială.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ar trebui sa ii intrebi pe ei. laughing Este evident o forma de validare.Altii o cauta in mod mai rational, mai util pentru ei, altii o cauta in social media.

| Freya1 a răspuns:

Pur și simplu simt nevoia de atenție sau sa iasă în evidenta.

| wildthing a răspuns:

Rosalia, acum esti spadasina? happy

| NumănumescBrBr a răspuns (pentru wildthing):

Deci asta crezi c-ar fi Rosalia, vedeta TPU?

| anonim3247 a răspuns:

Pentru femei este ca să vadă cât de apreciate sunt de bărbați.

| anonim3247 a răspuns:

Era una care posta de când se scula până se culca și punea și poze.

| troleibuz a răspuns:

Multi urmaritori = popularitate = bani.

| 4evergentleman a răspuns:

Suferă și de aia, se simt neînțeleși, că nu sunt apreciați de nimeni și goi pe dinăuntru ca o sticla goală de aceea caută validare, le umpla efectiv un gol sufletesc.

| alexandradlr a răspuns:

Probabil pentru impresia de apreciere și a devenit și ceva fun sa strângi like-uri.