| Hyperion7 a întrebat:

Sunt greutățile vieții o modalitate de a ne maturiza?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Absolut, suferinta e necesara, relatile toxice sunt necesare, lipsa banilor e necesara, nu permanent, un timp, pentru a invata sa pretuiesti persoanele care merita, sa iti gestionezi mai bine veniturile, si sa poti pretui fericirea atunci cand o ai.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde cum le depășești, daca le depășești prin alcool, droguri, sex, alte dependente nu vad cum e asta maturitate, depinde și ce greutăți ai

| Hyperion7 explică (pentru RAY):

Sa zicem că ai avut o copilărie in care ți-ai văzut mama abuzata și și tu la randul tau abuzat.

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

E chiar trist, ar fi foarte bine că măcar tu sa nu fii că taicatu, sa înveți ceva din trecutul tau

| Hyperion7 explică (pentru RAY):

Nu mă refer neapărat la mine, ci in general.
Însă na, exista doua tipuri de oameni, cei ce iau ca exemplu viața părinților și cei care iau drept antiexemplu și cu toate astea, amândouă tipuri de oameni au dreptate, din perspectiva lor.

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Nici eu nu mă referam la tine, mie mama și tati mi au dat sfaturi de viață din ceea ce au învățat ei, nu sa urmez greșelile lor, asta e înțelept

| Hyperion7 explică (pentru RAY):

Și e foarte bine așa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| StoicAnalysis a răspuns:

De cele mai multe ori da. Nu ai sa vezi om matur care nu a trecut prin niste situatii din care ar fi putut invata disciplina, responsabilitatea, empatia, si alte valori pe care ar trebui sa le aiba un om matur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru unii da, pentru alți nu. Depinde de gradul de conștientizare al acelor persoane, dacă sunt capabili să tragă învățămintele necesare din acele necazuri.

| literallythesamebruh a răspuns:

Cred că am mai dat odată un răspuns referitor la acest subiect. Da, greutățile vieții pot influența foarte mult felul în care noi ne dezvoltăm și în mod implicit procesul de maturizare, însă consider că se poate și altfel. Unde este posibil, exemplele pozitive pot ajuta mult mai mult decât cele negative. Totuși, soarta este diferită pentru fiecare, iar dacă există persoane (și chiar există, dar vreau doar să îmi mențin argumentul) care învață să devină mai responsabili și maturi în urma problemelor pe care le întâmpină de-a lungul vieții, cu atât mai bine.

| Celestina003 a răspuns:

Cu siguranță că, da...e planul lui Dumnezeu să ne indreptăm spre calea cea bună, dacă se întâmplă ceva e in spre binele tău

| thunder11 a răspuns:

Normal ca sunt depinde si ce greutati