| myhaela a întrebat:

Sunt in clasa a8a.Trebuie sa aleg un profil si un liceu care sa-l urmez mai departe. M-am gandit sa dau la matematica-informatica, la un liceu teoretic, tinand cont ca eu vreau sa urmez la facultatea finante banci ca sa ies contabila.Sunt constienta ca imi trebuie un liceu economic, dar aici in orasul unde vreau sa dau nu exista un asfel de liceu.De aceea m-am gandit sa apelez aici pentru a afla diferite opinii, sa vad daca profilul mate -info este bun, ca sa ajung contabila.
va multumesc anticipat Mihaela

3 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Draga, pun pariu ca te vei razgandi laughingwinking
O sa vrei sa ajungi...actrita sau poate medic...profesor, mai sti thinking
Asa ca eu zic sa mergi pe mate-info. Este cel mai bun profil, dupa cls a 12`a te poti intoarce la 180, daca nu-ti mai place matem, si sa dai la Litere, de ex.
Asa ca orice te-ai face, alege-ti mate-info.

daniela
| daniela a răspuns:

Mate-info e un profil la care se fac absolut toate materiile (in clasa a XI a chiar si economie) si de unde poti da la orice facultate daca esti un copil constincios. Mai ales ca ori cum pentru facultate tot o sa trebuiasca sa faci meditatii pentru ca asa e sistemul de invatamant la noi. Iar un pic de informatica in plus nu strica nimanui. Fata mea termina Colegiul National de Informatica Tudor Vianu si inca cu o medie foarte mare si da la Medicina asa ca...

Shin
| Shin a răspuns:

Daca vrei sa dai la Contabilitate, mai bine faci liceu mate-info. Economia de care ai nevoie pentru facultate la examen poti sa o inveti singura acasa, pe cand matematica, nu. Din pacate la examen de Contabilitate (ASE) se cere matematica M1, iar la liceu Economic se face matematica M2. Deci daca nu faci meditatii, nu ai cum sa iei examenul pentru simplul motiv ca nu faci materia necesara la examen. La liceu de mate-info, faci matematica M1. Eu zic sa mergi la mate-info, cum a spus si moiadaniela, de acolo poti pleca aproape la orice facultate vrei.
Shin.