| anonim_4396 a întrebat:

Sunt angajata la o firma din 15 05 2008 si sunt insarcinata. Trebuie sa nasc pe 20 05 2009. Vreau sa stiu daca pot primi indemnizatia pentru cersterea copilului, pe cartea de munca mai am un an si sapte luni lucrate inainte, deci am o intrerupere.Am inteles ca trebuie sa ma 12 luni anterioare nasteri, dar daca bebe vine mai repede de 20 05?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

Draga ailna, legea s-a schimbat. acum primesti indemnizatie dupa doar 10 luni de munca happy multa sanatate

2 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

Da primesti intemnizatie. Da trebuie sa ai 12 luni lucrate la actualul loc de munca, dar tu cum faci un an in timpul ala cand o sa nasti... dar sper sa nu nasti la 7 luni...ca e cam naspa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fac un an pentru ca sunt in concediu pentru sarcina cu risc, adica, pe perioada concediului, se ponteaza pe cartea de munca.Pe mine ma intereseaza cele cateva zile care nu vor fii pontate, daca nasc mai repede.