| Theo94 a întrebat:

Sunt multi oameni care stiu cel putin o limba straina in orasul, comuna, satul in care locuiti?

15 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Da, dar nu este neapărat o limbă străină pentru ei, cât nici pentru mine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cam 100 de mii.

| Celcestietot a răspuns:

Mai mult de 20 de procente care stiu cel putin doua limbi straine nu cred ca sunt. In orasul tau cum sta treaba happy?

| Theo94 explică (pentru Celcestietot):

Cred ca tot atat.

| SilentRain a răspuns:

Dracu știe, ignor 90% din oamenii

| Sofer a răspuns:

Sunt putini care cunosc o limba străină.

| Apokales a răspuns:

Nu. Satul meu are populatia imbatranita si nu mai stiu nimic din scoala. Tinerii au plecat si nici aia nu stiau toti macar engleza, macar un "Hello! How are you?".

| NotNamed a răspuns (pentru Apokales):

Aceeasi situatie si la mine.

| Apokales a răspuns (pentru NotNamed):

Ce surpriza. Asa-i peste tot. S-a dus dracu' tara asta. Reinviem orasele fantoma ale Spaniei, Italiei si Germaniei.

| NotNamed a răspuns (pentru Apokales):

Avantajul la tara este ca ai mai multa libertate și liniste. De aerul curat nici nu mai zic. Poate ca toti se muta la oras dar sunt încrezător ca in viitor terenurile intravilane de la tara vor fi la mare cautare.

| Apokales a răspuns (pentru NotNamed):

Vor fi la mare cautare cand vor pune astia la punct transportul in comun. Cand voi ajunge de la sat la oras in mai putin de o ora, indiferent in ce sat as fi. Ca oamenii nu stau la oras de drag, ci din cauza job-urilor. Duminica sau seara dupa 23 nu-i nimic in oras, traficul este ca si inexistent pentru ca nu se duce nici dracu' la munca.

| NotNamed a răspuns:

Habar n.am. Ma duc acum sa ii intreb pe fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal
Si la gradinita faceam deja engleza
Batrani stiu rusa si franceza

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

Si in localitatea in care am locuit la gradinita se facea engleza, si in scoala (si acum se face), sa te duci acolo sa vorbesti in engleza sa vezi cu cati te intelegi.

| Pidiciii a răspuns:

După parerea mea mulți dintre noi mai vorbim engleză...(unii mai puțin, altii mai mult)