| alexaalexandraa a întrebat:

Sunt plecata din tara. Uneori ma simt foarte rau, am momente cand pur si simplu vreau sa renunt la tot. Am plecat din tara cu gandul ca aici nu o sa-mi mai fie asa greu singura, pentru ca in tara nu aveam o relatie, nu am reusit pana la 23 de ani sa gasesc pe cineva care sa ma iubeasca. De multe ori am crezut ca e ceva necurat la mijloc, pentru ca baietii pe care I-am placut nu au fost pentru mine, desi sunt o fata frumoasa si mereu am fost la locul meu. Nu Inteleg de ce viata e nedreapta. Cred ca merit ceva mult mai bun decat am primit. Am momente cand nu mai cred in D-zeu, in mine, in nimeni. Nu stiu daca o sa aiba cineva rabdare sa citeasca ce am scris, poate cateva sfaturi m-ar ajuta. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ti-ai pierdut rabdarea si nu mai poti...
Am fost ca tine,candva si te pot intelege.
Esti singura,absolut singura si te simti complet dezradacinata.
Nu te descuraja singura si nu mai privi partea goala a paharului.
Observa ceea ce ai.
In primul rand,banuiesc ca ai o munca,un servici undeva,care nu te satisface,dar in mod sigur e mai bine remunerat decat in tara.
E deja un lucru bun,ai ce face toata ziua,ai unde sa te duci si de unde sa vii,vezi oameni,ii auzi,cu timpul vei putea sa le si vorbesti,vei putea sa ai si actiuni indraznete, sa iesi singura la o cafea, sa manaci o omleta la un restaurat, de exemplu, dar inca nu e timpul.Independanta finanaciara,insa, deja o ai!
Pe urma, ai o prietena, e un mare castig, ai cu cine vorbi.Mult,putin,exista o persoana careia aparent ii pasa de tine,o interesezi,te asculta,schimbati pareri si impresii,e o mare usurare.
Deci,ai doua lucruri bune in viata.
Lasa ce-ti lipseste deoparte,priveste ceea ce ai.
Un salariu,o prietena si o intreaga tara in care esti libera.
Educa-te,cauta caracteristicile tarii in care esti,invata-le obiceiurile,nu te lasa inerta sa te duca viata unde vrea ea,invata sa plutesti peste greutati,nu sa te scufunzi in ele.
E foarte greu sa mergi pe strada si sa nu te inteleaga nimeni,nici de durere nu poti striga,te vor privi ca pe-o anormala,dar oamenii nu vorbesc doar cu cuvinte,au ochi si se privesc,au maini si gesticuleaza, au buze si zambesc...tu cand ai zambit ultima oara?
Nu ai nevoie de un motiv special, zambeste soarelui, zambeste-i unui copil intr-un carucior, zambeste unei pisici haioase care iese dintr-o ghena de gunoi cu jumatate de hamburger intre labute...vezi? Bucuria ne-o creem singuri.Si supararea.
De ce trebuie sa vezi doar partea intunecata a vietii?
Echilibreaza-te, fii zambitoare si calma, va veni si randul tau la loteria dragostei, sa fii sigura.
Cineva va observa lumina din ochii tai, zambetul frumos cu care saluti sau gestul gingas cu care tii florile de pus in vaza pe care tocmai le-ai cumparat...eu m-am impiedicat de picioarele actualului meu sot, de exemplu.Nu-l cunosteam si nu intentionam sa fac asa ceva,doar s-a intamplat.
Deci?
Capul sus.
Sa crezi.
In bine, in tine, in tot.
Si sa incetezi sa astepti sa te salveze cineva, salveaza-te singura si echilibreaza-te, doar asa vei atrage pe cei din jur!
happy

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Problema e ca tu iti atragi esecurile vietii, gandesti la rau ai parte de rau. Ia schimba roata si gandeste numai la bine si vei atrage iubit, bani, cariera orice, viseaza si visele devin realitate. Calca pesimismul in picioare

| PapushaDeCristaL a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine.

| alexaalexandraa explică:

Viata mi-a dat pana acum prea multe suturi. Au fost putine momente de fericire. Crede-ma ca am fost destul de puternica, mereu m-am incurajat singura, mi-am zis ca va veni si binele pe care mi-l doresc. Dar mi-e foarte greu cateodata, simt ca ma lupt cu morile de vant. Aici am doar o prietena, in rest doar straini. Nu pot sa explic tot ceea ce simt, ce traiesc, ar fi prea multe de zis.

| ceaiuldetei a răspuns:

Schimbă-ți atitudinea și află ce vrei.

Când afli, du-te după ceea ce îți dorești. Dacă ești puternică și ai voință, ai să lupți până primești. Dacă nu ai tărie psihică și nici dispoziție să mai depui voință pentru nimic și nimeni, atunci ai să mai stai în situația asta până când... ai să îți schimbi atitudinea. Dacă vrei să renunți, nu te oprește nimeni, însă nu cred că ai văzut tot ceea ce are de oferit viața. Nu oferă doar șuturi, palme și batiste pentru lacrimi. Oferă bucurii și fericiri gradate, frumusețe, artă, iubire. Shimbă optica prin care privești lucrurile și lasă mentalitatea asta de pensionară. Capul sus.

| Me01 a răspuns:

Buna.nu îți pierde speranța niciodată, in viata ca sa fie bine trebuie sa treci prin multe rele chiar daca câteodată nu mai crezi in nimic si simti ca aceea zi nu va veni niciodată, in viata trebuie sa ai răbdare sa ajungi unde vrei, cine vrei.
Ai plecat din tara pentru ca in România e mult mai greu chiar daca nu ai prietenii acolo mergi inainte si intr-o zi va fi bine.