Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt Sebastian. Revin cu o intrebare 2 in 1.

1. De ce dupa o anumita varsta, unele persoane devin imune la insulte, se "erodeaza" d.p.d.v emotional?
De ce nu le mai pasa si nu mai pun la suflet?

2. De ce un om cand nu mai are nimic de pierdut incepe sa-si arate adevaratul caracter?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Poate cea mai importantă caracteristică a omului este abilitatea de a se adapta.
Ne-am obișnuit cu pandemia, ne obișnuim cu un nou război, îți dai seama că la niste insulte amarate se poate adapta oricine. Sau oricine are cât de cât tărie de caracter.

Iar la 2 răspunsul e în întrebare. Majoritatea oamenilor nu ajung niciodată să-și arate adevărată față. Toți purtam măști și avem un caracter adaptat la societate. Comportamentele noastre sunt cizelate încă din copilărie prin educație, iar asta ne înscrie în rândurile celor care urmează niste norme sociale. Învățăm autocontrolul, învățăm că nu putem spune și face orice ne trece prin cap, oricând ne vine pofta.
Poate ai citit Împăratul Muștelor. Ai acolo un exemplu destul de grăitor despre ce se întâmplă când regulile pur și simplu nu mai exista.

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

1.Ajung sa inteleaga sa nu pierd si nu castiga nimic, sunt doar cuvinte prostesti fara valoare.

2. Daca nu si-a aratat adevaratul caracter o viata, vai de viata lui. Oricum, poate ca pe ultima suta se gandeste sa-si refaca respectul de sine....ma gandesc si eu, nu-mi pot imagina sa traiesti in "chingi" toata viata!

| Mosotti a răspuns:

1 - Se maturizeaza si intelege ca un prost insulta, si stiu ei ca un destept nu se lasa atins de ce zice un prost.

2 - Pai nu e clar de ce-si arata adevaratul caracter? Daca nu are nimic de pierdut, de ce nu si-ar arata? Ca nu mai suporta consecinte, iar daca suporta nu ii pasa, inainte se abtinea din cauza ca avea de pierdut daca-si arata caracterul real.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ai spus-o de parca ar fi ceva rau sa fii imun la insulte. A fi imun la insulte e ceva ce doar un om extrem de puternic și înțelept poate atinge.
Iar la a doua intrebare ti-ai raspuns singur. Isi arata adevaratul caracter tocmai pentru ca nu are nimic de pierdut. E ca o relaxare pentru el pentru ca nu trebuie sa se mai prefaca.

| mastadont a răspuns:

1. Pentru că, la un momentdat, îți dai seama că insultele nu sunt altceva decât cuvinte și că indiferența doare mult mai mult decât dacă te-ai coborâ la nivelul celui care insultă și ai începe și tu să-l insulți. Unii își dau seama de acest lucru mai repede, alții mai târziu iar alții nici-o dată, însă ignorarea insultelor dă dovadă de un caracter puternic și o încredere în sine de invidiat.
La întrebarea 2 ai răspuns deja singur. Când nu mai ai nimic de pierdut, atunci vei da mereu cărțile pe față jucând tot ce ai în mână.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Devii noul Alex Dorinel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. E cam gresita faza cu varsta, depinde de spirjinul care il are persoana in viata privata, poate fi copil neafectat sau sa fie f afectata chiar si la batranete. Insulta vine ca un fel de atac la o persoana care deja sufera de ceva si este interpretata ca fiind explicatia problemei, daca nu sufera desi e un copil/adolescent/tanar, nu va fi afectat, nu-i va pasa de tine, mai depinde si de "cine zice cui" de cata putere are cel care zice in viata celui insultat.
2. Pentru ca este considerat "adevaratul caracter" ca fiind cel rau, cand persoana se comporta urat cu cei pe care ii respecta. Persoanele care le respecta sunt acuzate ca ar fi cauzat pierderea. Mai e si varianta ailalta cand nu ai voie sa te uiti acolo pentru ca esti intr-un grup care nu le convine, dupa ce pierzi grupul te duci unde nu-ti permiteau.

| MaryMaria333 a răspuns:

1. Nu e o regula! Doar UNELE persoane sunt asa, totul depinde de caracterul lor, experiențele trăite în trecut si multe altele. Tot la fel poate avea 80 de ani dar să pună la suflet tot.
2. Aia de șmecheri ce îs! Cei mai mulți joacă teatru sperând că le va reuși figura până când văd că nu le merge, atunci simt ca nu mai are rost sa continuie și își dau jos masca.

| FredericChopin a răspuns:

Te referi la?

| Anonim67377882 a răspuns:

1. Ba pun la suflet, o reactie de orice fel la o insulta cu aceeasi moneda este un raspuns tot emotional. Nu ai cum sa-ti stopezi emotiile de tot, singura diferenta dintre aia care "pun la suflet" si cei care nu pun, este ca aia si le exteriorizeaza iar ceilalti nu.
2. Nu inteleg intrebarea... Caracterul omului ala il vezi din perspectiva ta. El poate sa aiba in caracter total diferit fata de alta persoana. Si sa se comporte total diferit cu altii.

| ayannn a răspuns:

Din cauza ca devin maturi, si se uita la shrek 4 pe dvd.

| Mihai_Andrei_Neagu_1995 a răspuns:

1. Cand nu mai pui la suflet vorbele jignitoare si devii imun la insulte, devii matur
2.cand nu mai ai nimic de pierdut si incepi sa-ti dai arama pe fata esti tu cel adevarat nu ce vor altii sa vada, si infrunti ipocrizia celor care se vad mai mult decat sunt ei de fapt

| cippi a răspuns:

1. Persoanele in varsta au experienta, se cunosc pe sine, o insulta nu ii modifica parerea despre sine. Sunt focusate si stiu ca daca baga in seama o insulta se pierde "scopul". E o dovada de maturitate.
2. Ma gandesc la Putin cand spui asta. Cred ca se gandesc ca pot obtine ceva totusi, fie si "distrugerea" moralului sau umilirea, in principiu "a face rau", a cauza stricaciuni ....in razbunare?!

| Mosotti a răspuns (pentru cippi):

Nu te gandi la Putin ca el a actionat pe drept, a fost provocat de americani prin inflamarea situatiei in Ukraina de 7 ani incoa, si prin dorinta lor de a baga tara in nato ca sa puna arme in coasta rusiei ca la prima ocazie sa-i dea in cap, ca de cand vor ei asta.

Daca foloseste nuclearele si nu va fi nici un castigator, atunci da, e tampit.