| anonim_4396 a întrebat:

Când toți sunt împotriva ta și nu te susține nici familia, nu ai prieteni, părinți cam ce pași trebuie sa urmezi sa nu cedezi psihic?

13 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sa nu iti pese de ce gandesc niste prosti de tine, si sa-ti vezi de treaba ta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Tocmai ca prostii te fac prost dacă era vb de un om cu studii superioare ca tine tăceam din gura, dar niște boschetari dau cu hate care nu au nici liceul terminat, trist este ca sunt și cu studii care sunt la fel de idioți, ca am în zona dețin magazin auto și sunt la fel de prosti adică javra de nevastă-sa și *** aia sa găsit sa bârfească, efectul de turma, sa ii bat pe toți nu pot mai ales ca sunt singur, și în familie am specimene de astea nu știu unde naiba sa ma duc sa scap de gunoaiele astea. O sa ma concentrez sa îmi caut un job și sa merg mai rar spre drumul unde sunt ei ca nu se știe ce drscu le pot face la nervi și o sa regret toată viata. Sper ca, karma sa le de-a înzecit după suflet sa dea mașina peste toți sa moara în accident asa ar merita, dacă aveam un pistol nu ii vedeam bine deloc, dacă cu bunătatea nu se mai poate câștiga respectul atunci o sa impun cu frica ca nu vad alta alternativa dacă tot sunt provocat

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cineva ca lumea nu te face prost! Doar prostii te fac prost (si cu studii, nu conteaza). Si daca esti prost sa zicem, un om ca lumea nu zice "esti prost", ci incearca sa te ajute cumva in problema aia daca se poate.
Si incearca sa iti arate ca sa inveti, nu ne nastem invatati.

Si chiar daca un om e prost si nu poate invata, nu e vina lui, asta cap a luat de la natura, asta are, nu merita sa fie insultat.
Conteaza sa fi om, nu conteaza studii, diplome, job ce ai avea.
Multi sunt destepti, studii, joburi, dar putini sunt oameni.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa este dar asta e mentalitatea noastră nu o putem schimba

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu mentalitatea, prostia si rautatea nu o putem scoate din neoameni, ca asta vrei sa zici de fapt.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pai nu am eu cum având o depresie relativ serioasa și o anxietate catastrofala în public, nu am cum sa fiu smecher, sa am un stil de viata ca unui smecher, ei poate de aia ma numesc pe la spate asa ca au așteptări mari de la mine, dar eu ma pis pe ei și pe așteptările lor, ei habar nu au ce război duc eu cu depresia și anxietatea, majoritatea ar ceda nu mai după o luna și-ar pune capăt, încă eu sunt extrem de puternic ca pot lupta cu asa ceva de o mulțime de ani, numai soldații se elita ar putea rezista și nu exagerez am o anxietate care te rupe în 1000 de bucăți când ieși afara, nici dacă ai pistolul la cap nu simți spaima aia nejustificata, emoțiile alea extrem de strong. Eu nu am cum sa devin cum vor unii, ei nu știu prin ce trec prostii doar sa bârfească și sa judece știu atâta au IQ de mic. Nu ai cum cu asa ceva sa fi un om care umbla după gagici ( cum o făceam înainte cand nu eram asa) sa lucrezi, sa faci ce face un om sănătos pana nu se ameliorează, dar uite ca factorii externi ( batfitorii) au reușit sa facă sa ma simt foarte nasol și a revenit și depresia și anxietatea ca nu mai dușmani am dar eu ma pis pe ei și pe morții lor ca nu sunt oameni importanți în societate sunt niște fraieri de rand

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu anxietatea mai lupti, dar cu prostia altora nu ai cum din pacate.
Pai normal ca nu poti face ceva ca lumea pana nu scapi de problema.

| LordCristobal a răspuns:

Să îți găsești un nou scop în viață și să rămâi deschis unor noi oportunități, să fii pozitiv, îndrăzneț și să ai inima buna indiferent cat de greu îți este.
Găsește un domeniu care să îți placă și investește timp și energie în el.
Încearcă să ai o rutina productiva in fiecare zi prin care să citești, să faci sport sau mișcare în aer liber și să îți dedici timp pasiunilor tale.
Încearcă să îți aduci aminte și de ce ai fost în trecut, poate te ajuta sa devii mai bun in prezent.
Eventual să iei în calcul și o mutare într-un oraș nou in care sa nu te cunoască nimeni și să nu îți mai pună nimeni bete in roate.

| anonim_4396 explică (pentru LordCristobal):

Nu știu ce sa mai spun dar nu mai pot lupta, sunt singur împotriva tuturor, ogramada de dușmani am și în zona și în familie sa tot lupt cu o anxietate atât de severa nu mai pot, cred ca o sa îmi pun capăt ca e prea mult nu pot lupta de unul singur cu atâția oameni care ma disprețuiesc

| anonim_4396 explică (pentru LordCristobal):

Tu nu ești userul celcestietot? happy ca el dădea răspunsuri asa utile pe TPU, semeni puțin cu el la stil

| LordCristobal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu sunt eu userul ăla.
Dar dacă zici că dădea răspunsuri utile, mi-ar placea sa îl cunosc.

| anonim_4396 explică (pentru LordCristobal):

Pai nu mai intra vad happy
Dai răspunsuri foarte bune, ești un tip smart și bine crescut, în Brașov cam ass sunt oamenii și Sibiu de civilizați

| ConstantinAndrei a răspuns:

Trebuie sa ramai pozitiv. Chiar dacă știi ca lucrurile sunt împotriva ta pur și simplu ignora-le și încurajează-te constant. Fa sport(alergare, sala, orice tip de exerciții). Investește timp(care implica și răbdare), bani(îngrijește-te, fa cursuri, dezvolta-ți un hobby). Mai taie din timpul alocat pe internet aiurea și focuseaza-te pe tine. Pe mine m-au ajutat astea?‍♂️