| Abovethesky2018 a întrebat:

Sunteti de acord ca femeile se cred si se comporta ca si cum ar fi peste barbati?

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Doar se cred, nu si sunt, cum nici barbatii nu sunt mai presus. Exista oameni mai buni decat altii,, cu asta sunt de acord, dar nu sexe mai bune decat altele.

Ce zici tu suna a vorba scoasa doar de feministe, e bine sa visezi ca nu te costa nimic.

| Andreeush a răspuns:

Cine a zis asta?
Femeile nu sunt superioare dar nici inferioare.

| OldSoul a răspuns:

Pentru inceput, imi cer scuze ca o sa generalizez, stiu ca e gresit.

Tu cum ai vrea sa fie altfel?

De exemplu, daca intru aici pe TPU, vad zilnic intrebari de la barbati/pusti care nu stiu cum sa se comporte cu o femeie, se injosesc, incearca sa starneasca mila, santaj emotional cum s-ar spune, in speranta ca asa vor avea o sansa la respectiva.
Ei bine, mila nu starneste niciodata atractie!
Asta e problema, multi barbati nu stiu asta, prefera sa se milogeasca la o despartire, considera ca daca o femeie vorbeste cu ei, le face un serviciu si asa mai departe.
Cum ai vrea sa fie altfel?
E clar ca daca tu ca barbat nu ai pic de masculinitate, sau orgoliu, vei ajunge sa fii considerat inferior de femei, si prin urmare vei fi evitat de acestea.

Femeile, sau mai bine spus, chiar fetele din ziua de azi deja sunt obisnuite ca barbatii sa fie un fel de catelusi, sa nu mai prezinte masculinitate, adic totusi, daca o fata zice ceva, 9 din 10 baieti ii vor da dreptate, deoarece, ei cred, ca asta e cea mai usoara cale spre inima lor.
Total gresit.

Daca vrei sa fii respectat ca barbat, trebuie sa respecti femeia cum se cuvine.
Cum respecti o femeie? Ei bine, o respecti comportandu-te ca un barbat, nu ca un maimutoi disperat.

E o discutie lunga, si nu stiu daca-si are rostul.
Pe scurt, barbatii, sau mai bine zis, flacaii, le-au permis si le permit ca ele sa se comporte in acest fel, iar, in felul acesta, este afectata imaginea barbatilor in general.

| Hammurabi a răspuns:

Nu mă deranjează.
Îmi place când o femeie e peste mine.
Eu sunt mai leneș de fel.

| FaraNumePls a răspuns:

N am treaba. Dar generalizezi grav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu generaliza, Unele femei da, dar si cu o cauzã.
Femeile nu sunt inferioare, nici superioare sunt doar diferite.
Dar cum ar putea o femeie sa aibã comportament superior? Ei bine ca unii barbati se simt inferiori si le pupã la fund.
Ei bine trebuie sa ai probleme grave sa crezi o femeie superioara tie.

| Abovethesky2018 explică (pentru anonim_4396):

Poti citi raspunsul de mai sus al unui user si sigur o sa intelegi ca intr-adevar se cred "genetic superioare". Chiar am asistat la o discutie, acum ceva timp, intre 2 colege de munca. Una ii spunea celeilalte ca intr-o relatie este normal ca femeia sa fie cea frumoasa... Eu sincer am vazut idioate din astea si inca vad.

| Abovethesky2018 explică (pentru anonim_4396):

PS:Si care ar fi acea cauza?

| TheCrusader a răspuns:

Nu vad problema.Barbatii au fost si ei femei candva(biologic vorbind). In natura femelele domina: la unele insecte, femelele mananca masculii, la mamifere (ex leul) numai femela il poate opri pe leu din a bate pe cineva(om sau alta fiinta din aceeasi sau alta specie), etc. + femelele se maturizeaza mult mai rapid decat barbatii. La barbati se dezvolta mai repede orgoliul decat orice altceva.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Haha, nu prea. O spun ca baiat, femeile in multe privinte sunt peste barbati. Nu in toate, dar e un fapt dovedit ca unele fete se maturizeaza mai repede ca baietii, trec mai usor prin scoala/liceu/facultate (nu generalizez, dar in ultimul caz chiar vezi mai multi studenti in cluburi decat studente cateodata laughing ) si au cariere mai de succes in ceea ce fac pentru ca nu multe se impart intre job si familie. Ma deranjeaza doar cele exagereaza cu arogantele, au o atitudine plina de figuri, si culmea, mai au si barbati care sa le pupe la...

| Abovethesky2018 explică (pentru EvilMayDie64):

Ai uitat sa notezi ca unele ajung in top, avand cariere de succes si fiindca se "deschid" mai usor propunerilor

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru Abovethesky2018):

Stiu la ce propuneri bati apropo. Precis genul asta de femei ma enerveaza daca se comporta ca si cum ar fi superioare, dar bine ca au cu ce sa-si castige locul in top, cine sunt eu sa judec?

| Abovethesky2018 explică:

Boss, nu caut mila si nu am sa ma ma milogesc de cineva pentru ceva oricat de greu o sa imi fie. Am ajutat oameni fara sa am parte de acel ajutor. Cunosc tipologia unei persoane, stiu la ce sa ma astept, sa tin distanta. Iar cu femeile, cam tot asa. Prefer sa fiu luat ca o scarba fara sentimente, un misoginist ironic, niciodata nu am sa fiu slab in fata unei pzd pentru ceva. Imi permit multe, imi fac multe pofte, dar niciodata nu am sa fiu un milog.