| FlorinTia a întrebat:

Sunteti de acord cu mine, ca: "Speranta moare ultima", dar. tu mori inaintea ei? Si ca "Optimismul" inseamna a te mintii pe tine insuti?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare mie, sau tu ești într-un scaun cu rotile? Îmi pare rău pentru tine. Presupun că asta te-a făcut să pui întrebarea.
Sunt de acord în anumite circumstanțe. Atunci când suferi foarte mult în urma unei pierderi, așa pățești, te gândești cum să aduci lucrul înapoi : ba că a fost o eroare și că îl vei primi iar mâine, ba că visezi etc. Asta e pe moment, până începi să fii realist și să te obișnuiești cu ideea ori să nu îți mai pese.
Nu. Optimismul este un impuls pentru a deveni mai ambițioși și pentru a trece mai ușor peste probleme. Până moare și el sau dă roade.