| elena a întrebat:

Sunteti superstitiosi? Ce superstitie va streseaza cel mai mult?
Credeti in farmece? Dati exemple de metode de inlaturare a efectelor acestora.

Răspuns Câştigător
| jedi_7867 a răspuns:

@elena, DA, tampenii de prim rang. A lasa exteriorul sa-ti dicteze actiunile este un gest de negare a puterii umane. Tu trebuie sa-ti dictezi viata nu pieptenul sau scaunul din bucatarie.

14 răspunsuri:
| elena explică:

Dar de exemplu, cand te ridici de la masa trebuie sa pui scaunul la locul initial sau macar sa-l misti cu piciorul, ca altfel nu te casatoresti... daca scapi pieptenul jos - normal cand te piepteni, sa nu-l ridici ca o sa-ti mearga rau...cand ai uitat ceva acasa si te intorci dupa acel ceva, o sa-ti mearga rau... daca te intilnesti, la plecarea de acasa cu o persoana foarte antipatica, ti s-a stricat ziua respectiva...aceste exemple cum pot fi numite? Tampenii?

| Parintele a răspuns:

Nu sunt superstitios..nu cred in asemenea tampenii.

| Brigitta a răspuns:

Nu ma intorc din drumhappy Cand uit ceva acasa sun pe cineva din casa si mi-l da pe geam sau la usa; dar nu intru pe usalaughing E o prostioara dar de fiecare data (absolut de fiecare data) cand m-am intors din drum pateam ceva rau. Nu stiu ce sa cred dar nu ma mai rischappy

| andreea_8479 a răspuns:

Mah.sincer.nu prea credtongue
dar at cand imi trece o pisica neagra prin fata ma gandesc oare voi avea ghinion...sh cred ca daca as cunoaste mai multe superstiti mi as pune mai multe intrebari
dar doar asa p moment... p timpul zilei uit. daca as sta sh m as gandi tot timpul k trebuie sa mi se intample cv rau... poate asa este... dar nu ma gandesctongue

| jedi_7867 a răspuns:

Superstitiile sunt o forma de autosabotare. Singura metoda de a le elimina este sa incerci sa-ti intelegi mintea, sa depui un efort sustinut pentru a deveni o persoana mai rationala. Sa inveti despre greselile de gandire, despre bias-urile cognitive, etc.

| dorin_9571 a răspuns:

Eo nu plea cled, adica aia k oglinda ma cam fereschee hee

| petitdreamer a răspuns:

Intrebarea asta a mai fost pusa o data. Bine, nu zic ca nu se repeta, ca se repeta si multe din intrebari, dar am sa iti raspund totusi. Eu NU CRED in superstitii ( superstitie = Prejudecată care decurge din credinţa în spirite bune şi rele, în farmece şi vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice sau în alte rămăşiţe ale animismului şi ale magiei), si in plus Biserica interzice acordarea de atentie superstitiilor. Biserica nu ne lasa sa credem in superstitii pentru ca este un pacat. Eu nu cred nimic. (de exemplu am spart 2 oglinzi si n-am avut ghinion 7 ani sau ceva de genu; mi-au trecut multe pisici negre prin fata, si nu mi s-a intamplat nimic rau, in plus, mie personal, imi plac cel mai mult pisicile negre, si nu sunt satanist, sau ceva de genu). Te sfatuiesc sa stai linistita si sa nu acorzi atentie acestor prostii. Pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ma mananca palma, primesc ceva.cand visez paine vaz pe cineva, si inca vreo cateva chestii care nu m-au inselat niciodata. dar nu fac mare caz pe tema asta.inlaturarea celor nefaste? rugaciunea regala, spusa de trei ori cu credinta in suflet, m-a ajutat in doua situatii urate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Elena! Sincera sa fiu nu sunt superstitioasa dar cred cat de cat in farmece insa sunt de parere ca atata timp cat nu crezi in ele nu au cum sa te afectezewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred doar intr-o singura superstitie.NU sparge oglinda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica Ortodoxa crede in farmece, deochiuri ca fiind lucruri necurate ce trebuie indepartate si neascultate.Deci cred si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea sunt superstitioasa de fel pana la intalnirea cu pisica neagra happy. Nu imi fac cruce si nici nu ma intorc 3 pasi inapoi dar stau un pic cu inima indoita big grin
A...sau de ex daca te arde urechea se spune ca te vorbeste cineva de rau...pe asta o cred happy
Nu pot sa spun ca eu cred in farmece dar cred in puterea mintii/gandului, e mult mai puternica decat ne imaginam noi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind ma intorc din drum nu mi merge bine nu rezolv nimic dar cine face farmece sa le cadalor rau eu sunt crestina si ma rog la dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu as vrea sa ma ajute cineva sa scap de toate prostiile astea...stiu ca exista o scapare...ma gandesc de multe ori ca dumnezeu e sus si are grija de fiecare