| sabin89 a întrebat:

Tandreţe...Vă este cunoscut termenul? Când aţi auzit ultima dată despre el? Sau când aţi văzut ultima dată acest sentiment manifestat între un băiat şi o fată; între un bărbat şi o femeie? La careva dintre prietenii voştri? Sau la vreo rudă? La vreo cunoştinţă? Sau poate l-aţi manifestat chiar voi? E o noţiune, un sentiment pe cale de dispariţie? Depăşit? Învechit?
Ce credeţi?

Răspuns Câştigător
| CassiusAlexander a răspuns:

Ultima oară cred că l-am citit într-o carte.
L-am văzut la niște prieteni. anul ăsta să zicem. Deși nu e fix ca ceea ce-ți vine în minte când te gândești la acest cuvânt. În ziua de azi tandrețea e combinată cu un fel de răutate/agresivitate ironică. Ceva la modul "Prostule, te iubesc". Nu e pe cale de dispariție, dar e în evoluție. Așa cum nici frumusețea nu dispare dar se schimbă.
La mine sau la rude nu l-am văzut niciodată. Mi se pare unul dintre cele mai greu de menținut sentimente. Hai că iubirea o mai poți menține, dar tandrețea cu greu trece de perioada fluturașilor.

| sabin89 explică (pentru CassiusAlexander):

Înţeleg. Deci nu e pe cale de dispariţie. "În ziua de astăzi tandreţea e combinată cu...". Cu alte cuvinte, nimic nu se pierde, totul se transformă happy

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am mai intalnit acest sentiment la cateva persoane. Cred ca pot sa le numar pe degete. Chiar si eu l-am simtit.

Nu cred ca este pe cale de disparitie, mereu o sa existe, doar ca... in putine cazuri.

| sabin89 explică (pentru DoarBogdan):

Am văzut un film rusesc intitulat "Tandreţe"; mi-a plăcut mult. El m-a inspirat pentru întrebarea asta.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sabin89):

Bun, il adaug in watchlist big grin
Mersi!

| T0T a răspuns:

Niciodată nu a fost un termen popular în realitate. Popular era mai mult înainte, dar în cărți, în creațiile artistice, literare.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru postmoderniști s-ar putea să fie învechit, dar nu știu câți postmoderniști mișună pe TPU

| sabin89 explică (pentru CostinAlamariu):

"...dar nu știu câți postmoderniști mișună pe TPU" - Nu putem şti exact, dar cred că nu greşim dacă spunem că... majoritatea.

| mastadont a răspuns:

Îmi e cunoscut și nu cred că e desuet. Observ multe dovezi de tandrețe în jurul meu, chiar dacă cei care fac aceste lucruri nu-și dau seama de acest lucru. Doar câteva exemple observate de mine recent: o prietenă se joacă cu câinele ei, un prieten care își ține în brațe iubita și o mângâie pe păr, consolând-o pentru un anumit lucru, modul în care o bunică își mângâie nepotul aflat pe genunchii ei, toate aceste gesturi mi se par extrem de tandre.
Chiar și eu dau dovadă de tandrețe adeseori, uneori chiar și inconștient. Îmi mângâi iubita pe mână sau pe față, doar din plăcerea de a face acest gest, îi masez încheieturile dureroase, îmi mângâi fetița pe păr în timp ce doarme, și multe, multe altele.
Tandrețea nu implică neapărat doar un bărbat și o femeie, tandru este orice gest gingaș, duios și blând și l-am văzut manifestat în foarte multe forme. Un tată față de fiul său, un bătrân față de o pisică, doi băieți ce se înțeleg foarte bine, etc.

| sabin89 explică (pentru mastadont):

Eu am avut în minte cazul concret, relaţia b vs. f. Tu ai generalizat şi ai dreptate, sentimentul poate fi regăsit într-o mulţime de alte situaţii.