| xSequel a întrebat:

Te poti intelege bine cu cineva fara sa fii ipocrit? Fara a te preface, de exemplu, ca iti pasa de ce a facut acea persoana intr-o zi, ce i s-a intamplat in alta, si alte lucruri personale, banale?
Mie nu-mi pasa, si nici nu cer, la randul meu, sa ma intrebe sau sa se prefaca cineva interesat de activitatile mele.
In fiecare zi ma duc la liceu si doar discutii de-astea aud, si ma uit la fiecare om in parte si vad pe fata lor sila si plictiseala cu care le raspund oamenilor.
Oare e ceva in neregula cu mine? Din cauza aceasta, nici nu ma implic prea mult in discutiile lor.
Odata cu renuntarea mea partiala la ipocrizie, am inceput sa pierd destul de multi "prieteni".

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai bun prieten esti tu man sa stii, si eu simt la fel nu isi fie griji, omul e fals, rau, ipocrit, mincinos etc

| LoveSleep a răspuns:

Dacă întreb pe cineva "ce faci", n-o fac pentru că îmi pasă, ci pentru că vreau să fac conversație.
Hai să eliminăm toate subiectele de genul și-o să vezi că n-o să mai rămână nimic. Adică, de ce să vorbim despre extratereștii, că doar nu ne pasă dacă există sau nu.
Suntem prinși pe planeta asta împreună, nu prea avem ce face, decât să comunicăm.

| Mayar a răspuns:

Asta nu e ipocrizie sau sila. Un om care te considera a.i fi prieten iti povesteste ofurile lui si spera ca, din moment ce ii esti prieten, sa il ajuti, macar cu un amarat de sfat. Ce faci e nepasare. Nu te intereseaza de problemele altora, decat de ale tale.

Ei bine, in societate oamenii care se imprietenesc isi impart bucuriile si necazurile, distrandu.se impreuna si ajutandu.se cand e nevoie, de la un sfat la te miri ce sacrificiu.

| Suck a răspuns:

Nu sunt ipocrit... dacă i s-a întâmplat ceva deosebit poate să-mi spun şi ascult, dacă nu, îi spun să tacă.

| horansgang a răspuns:

Bai, ce sa zic... asa e viata, asa sunt oamenii, mereu vor atentie, vor sa stie ca iti pasa, ca le esti aproape, ca vei fi acolo cand vor avea nevoie de tine si tu asa trebuie sa te comporti, sa te prefaci ca iti pasa, sa fii sociabil, sa fii tipul ala care "ba, il stii pe ala?"
"da, ma, e super tipu"
"stiu, ma"
pentru ca asa le castigi increderea, asa te adaptezi, asa le faci sa-ti fie si ei aproape cand vei avea tu nevoie, mai pe scurt, asa iti faci prieteni, omule. nu poti sa fii asa pe tot parcursul aniilor de liceu, trebuie sa intraznesti, sa ai prieteni cu care sa-ti faci amintiri frumoase si la sfarsit de an sa te trezesti cu un gand satisfacator si cu zambetul pe fata sa poti spune aceea replica care te face nostalgic de vremurile bune: "frate, iti amintesti cand..."
vezi cum firile se leaga? da, ne prefacem toti ca ne pasa de banalitatile altora si ei se prefac la randul lor, dar doar asa putem mentine totul in armonie si alte alea.
e greu sa n-ai prieteni...
iti sugerez sa nu mai fii asa pentru ca o sa te trezesti la sfarsitul anului, cand parasesti liceul/facultatea, si ajungi acasa, iti verifici telefonul si observi ca nimeni nu-ti scrie, contactele sunt putine si nici alea nu sunt de folos sa porti o conversatie si e urat.
e urat sa fii parasit, e urat sa simti pustietatea. e frumos sa stii ca cineva se gandeste la tine, se intreaba ce mai faci, isi face griji si te cheama afara sa petreceti ceva timp impreuna... nu e frumos asa? sa ai asa oameni langa tine e ceva rar, sa stii, si sa ajungi sa le provoci acele sentimente e nevoie sa te prefaci la inceput pentru ca, sa fim seriosi, cui ii pasa de straini? prima data te prefaci ca iti pasa si e sa fie, va iesi ceva frumos, o prietenie buna si daca nu e sa fie, il lasi, pleci mai departe, gasesti alt strain, poate iasa cu el ceva.
imi pare ca ai probleme de socializare, lucrurile astea trebuie sa le stie ori si cine, tu ce scuza ai? cum am putea sa ne intelegem intre noi daca ii ranim pe oamenii? nu, tipule, nu ii ranesti zicandu-le ca nu iti pasa, le asculti si o sa te asculte si ei la randul lor!
multa bafta!

| nlko a răspuns:

Tu esti ceva in genul eu nu vreau sa primesc nimic si nici voua nu va dau nimic...
Recunosc, cred ca pe majoritatea persoanelor nu prea le intereseaza, dar asta nu inseamna ca sunt ipocriti... inseamna doar ca respecta persoana.
Si oricum, nu stiu cat de multe subiecte de vorbit exista in lumea asta...

| Ragnarøk a răspuns:

20% din cazurile de ''prietenie'' reprezinta cu adevarat coexistenta personalitatilor.
Restul sunt ipocrizii menite sa atraga impresia si respectul societatii.

Si tine minte o chestie. Nu incerca sa raportezi normalul tau la normalul societatii. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa renunti la prietenii astia inutili si sa te-ndrepti spre o performanta intelectuala mai ridicata care-ti vor aduce, in timp, discutii mai elevate si ridicate asteptarilor tale.

| Rauldor a răspuns:

Probabil discuţiile lor ţi se par banale şi plictisitoare. Poţi alege un grup, cu care să ai interese, hobby-uri comune. Între plictiseală, nepăsare şi ipocrizie este o diferenţă. Dacă persoana este importantă pentru tine nu cred că te plictiseşte nimic din ce spune, ceea ce face, astfel nu eşti nevoit să te prefaci.Nu este nimic în neregulă cu tine.