| Razvan1lol a întrebat:

Te unde vine vorba aia " Indragostiti ca doi porumbei"? Vazusem un porumbel si mi-a trecut intrebarea prin cap thinking

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

De la porumbei,atunci cand se giugilesc,cand cauta sa se rezolve, nu ai vazut niciodata doi porumbei cum se iubesc?
Restu ce zic oamenii pe aici is povesti. Porumbeii is infideli la grupa mare laughing cel putin masculi cauta si alte femeie ceara de fata cu partenera, n-are nici o retinere, iar daca noua cucerire sta el o si rezolva laughing
cine spune ca tanjeste asa e, dara de murit nici vorba de asa ceva, isi gaseste el sau ea rapid pe altcineva.Sa vorbesti asa din auzite poti sa faci si SF-uri ca dau frumos.
Cunosc f bine porumbeii amcrescut cu ei, i-am urmarit, stiu multe despre ei.Mai sunt si disperati printre ei dara sa nu generalizam.Insa cum se iubesc ei intr-adevar este frumos, probabil de aici si vorba aia ce intrebi tu.

2 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Porumbeii sunt singurele pasari domestice care traiesc obligatoriu in cuplu, fidelitatea fiind la mare pret printre ei. Daca se intampla ca unul dintre parteneri sa moara, celalalt poate tanji atat de mult dupa cel disparut, incat poate sa moara si el.
In tot ceea ce fac, porumbeii sunt tot timpul impreuna, iar masculul participa activ la clocirea si hranirea puilor.

| Ytfffhsb a răspuns:

Porumbeii sunt niste pasari care sunt foarte frumoase, inteligente si sensibile.Ele ne dau lectii de fidelitate, sunt draguti si mereu privesc si admira celalalt partener cu atentie