| Xfactor_2745 a întrebat:

Știși ceva despre zeul FURIAE? Am de făcut un proiect la latină despre el. FUNDĂ

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Zeita ERINNYES - nmita de romani Furiae sau Dirae. Eros, în mitologia greacă, zeul iubirii. Era fiul lui Hermes (Ares sau Zeus) şi al Aphroditei, şi frate cu Anteros. Sub înfăţişarea unui copil frumos, uneori înaripat, se ascundea un zeu temut. Cu săgeţile lui care nu greşeau niciodată ţinta, Eros semăna chinurile mistuitoare ale dragostei atât printre zei, cât şi în rândul muritorilor. Însăşi Aphrodite se ferea de fiul ei cel capricios şi necruţător. Figura zeului Eros apare în numeroase episoade legate de Heracles, Apollo, Zeus etc. Cel mai cunoscut în constituie însă dragostea dintre Eros (denumit Amor) şi Psyche. Gasesti mai multe pe site-ul http://www.theoi.com/Khthonios/Erinyes.html in engleza.

4 răspunsuri:
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Iti apare jos si dai pe ala

| Xfactor_2745 explică (pentru PorcușorulDeGuineeaV):

Frate am întrebat de pe ce site este