| Iullyka_7527 a întrebat:

TPU. hellp melove struck. an de facut la Latina un proiect sa zicem asa, despre zei. cine sunt. ce faceau. si numele lor in latina si greaca. [fundita]love struck.

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Atat mitologia romana cat si cea greaca aveau 12 zeitati principale. De fapt zeitatile romane erau preluate din mitologia greaca. Am sa ti le enumar, primul nume fiind cel latin :

1. Jupiter = Zeus, zeul suprem stapanul fulgerelor
2. Junona = Hera, sotia lui (dar si sora!) amandoi fiind copiii lui Saturn si Cybelle (Cronos si Rhea) niste entitati primordiale
3. Apollo = Apollo (sau Phoebus in amandoua mitologiile) zeul luminii si al soarelui, protectorul artelor
4.Venus = Afrodita (sau Cypris in amandoua mitologiile) zeita frumusetii, protectoarea indragostitilor
5.Marte = Ares, zeul razboiului
6. Minerva = Atena, zeita intelepciunii, protectoarea stiintelor si filosofiei
7. Ceres =Demeter, zeita protectoare a plantelor si agricultorilor (si ea sora cu Jupiter si Juno)
8.Bachus = Dyonisos, protectorul vitei de vie si placerilor lumesti
9.Vulcan = Hefaistos, zeul focului, protectorul mestesugarilor
10.Mercur = Hermes, zeul comertului, patronul negustorilor, calatorilor si hotilor
11.Neptun= Poseidon, zeul marilor, patronul marinarilor (si el frate cu Jupiter si Juno)
12. Diana = Artemis, zeita vanatorii

1 răspuns:
| Iullyka_7527 explică:

Sunt. scuzelove struck.