| anonim_4396 a întrebat:

Tin sa precizez dinainte ca nu vreau păreri pro și contra, nici discutii despre politica, despre faptul că era greu sau usor din punct de vedere politic.Dar simt cumva (chiar daca m-am nascut mai tarziu de anii aia) o ușoară nostalgie cand vad imagini din 60 până în 80 din România si nu stiu de ce.
Eu m-am nascut abia in 95 cand lucrurile nu erau chiar schimbate dar in a același timp totusi era un pic mai diferit.Dar filmările de prin anii 60-80 imi dau o stare de bine.Imi dau starea asta pentru ca vad orașele nu chiar atat de pline cu masini de fite, de oameni smecheri ci multa simplitate. Vad anotimpuri ce sunt anotimpuri nu ca in ziua de azi ca vara e iarna si iarna e vara.Vad strandurile vechi sau parcurile pline de copii. Vad oameni îmbrăcați frumos fara prea multe extravagante dar in același timp eleganti.Vad oameni la care desi le este greu pun mana de la mana sa dezapezeasca sau muncesc munci simple nu doar IT si birou.Copiii ce se joacă cu ce au nu cu pretenții, apartamente si casele ce sunt amenajate după timpurile alea si dupa posibilitati si ma face sa cred ca as fi vrut sa traiesc in timpurile alea chit ca acum poate as fi mult mai in varsta.
In afara de faptul că era greu din perspectiva unora sau usor din a altora.Ca il suportati sau nu pe Ceausescu.Lasand un pic deoparte gandurile legate de mâncare,bani, conducere si alte treburi din astea. Nu vi se par plăcut imaginile/filmările? Nu va dau o stare de bine?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Parca arata mai curata Romania pe vremurile alea. Mi.au placut documentarele vechi si vezi ca mai ai de vazut fabrica de camioane roman SA - uzina ARO - fabrica Dacia merita vizionate

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Am mai vazut din mare dar o sa ma uit si la asta.
Poate sunt eu mai diferita dar parca pe atunci nu părea totul asa de strident și obositor.

| Catrice a răspuns:

Dacia 1310 era lux la vremea aia laughing
Documentarele românești de la vremea aia tocmai asta vor sa arate, cat de "eleganta" e România.

| Freya1 a răspuns (pentru Catrice):

Nu e neaparat, ca nu sunt facute doar de domni, mai sunt facute si de critici ce voiau să demonstreze cat e de rau si tot frumoase sunt imaginile.Nu ma refer aici la ce voiau uni si alti, ma refer doar la imagini si ce stare imi dau ele.
Si sincer, macar nu erau atât de ridicate standardele si pretențiile, atunci vedeai realitatea.Adica daca munceai cinstit erai la nivel de dacie, ceia ce demonstrează si in zilele noastre ca daca ai masini de zeci de mi de euro sigur bani nu i-ai facut cu sudoare (o mare majoritate).

| Dismally a răspuns:

Lucrurile erau diferite atunci: nu exista diferenta pe care o vezi astazi - oamenii aveau cam aceleasi haine, copiii aceleasi jucarii, casele erau similare, totul era uniform. Copilaria era mai lunga pe atunci, adolescentii nu se gandeau doar la sex, alcool si bani cum se intampla acum, aveau alte preucupari. Nu exista pornografia, nu existau acele "vedete" pe care le vezi astazi si nu stii ce naiba cauta la televizor astfel de personaje.
Siguranta era mai mare in acele timpuri, nu auzeai de copii rapiti, violati, omorati cum se intampla acum...
Viata era mai simpla, mai linistita. Daca era mai bine sau mai rau decat acum, depinde de fiecare, de ce anume iti doresti.

| Freya1 a răspuns (pentru Dismally):

Probabil ca starea asta mi-o induc imaginile si de aceia mi se pare liniștitor.
Chiar si cand am fost eu mica ceia ce ti-am zis ca nu a fost prin 60-80 a fost de la 95 in colo încă era destul de liniștitor, organizat, calm da atunci.

| Dismally a răspuns (pentru Freya1):

Da, in perioada comunista era mai multa liniste, viata era mai simpla, mai linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, într-adevăr, și mie mi se întâmplă la fel. Eu sunt de fel o persoană nostalgică și mai de modă veche (în sensul bun) și îmi place starea aceea de nostalgie. :)

Uite o melodie care rezonează cu întrebarea și sentimentele tale: https://www.youtube.com/watch?v=LvFDB_ifHa8

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toată lumea gândește ca tine.Lumea din anii respectivi se bucura la lucruri simple, iar comunicarea paradoxal era mai evoluată din punct de vedere relațional decât astăzi.As merge chiar mai in urma, in perioada aceea din alte țări, cu case regale, ținute elegante, trăsuri și primele inovații în materie de tehnologie.Probabil că acelea erau epoci mai romantice, epoca din prezent este o epocă a comodității, a proastei educații și a snobismului.Nu prea vedeau atunci copii razgaiati precum astăzi deoarece își luau un făcăleț peste ochi, plus că femeile care se vindeau erau ponegrite și nu cinstite precum cele de astăzi, iar oamenii culti nu erau infatuați și cinici, ei chiar își aduceau aportul în dezvoltarea societatii fara interese personale atât de mari

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne fiind in perioada aceia nu am cum sa imi dau seama exact de ce si cum a fost.Dar si mie imi induce aceias stare si gândire.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Si eu am un feeling din asta de nostalgie cand vad imagini din era comunista. De multe ori sunt in diverse insitutii, sau chiar la spital unde lucrez si ma uit in jur, la cladire, la camere, la trepte, vad betonul ala stil comunist. Ma gandesc cum au fost gandite si cum erau folosite de oamenii din perioada 70-90’, ce faceau ei zilnic, ce vise sau speramte aveau. Ce ii entuziasma, ce simteau. Am dat inclusiv de foi de observatie din anii 80’ si m-au rupt se realitate direct, imaginatia mea si-a luat zborul. Pe de alta parte, majoritatea spre toate filmele pe care le vedem din perioada respectiva reflecta ceea ce dorea partidul comunist sa reflecte. Nu putem sti cu adevarat cum era sa traiesti atunci sau daca ne-ar placea mai mult decat acum sau nu. Este doar o melancolie placuta data de IDEEA unei "ere", pe care n-am traiat-o si prin urmare, nu stim ce presupunea cu adevarat.

| Freya1 a răspuns (pentru StefanChriss):

Ai dreptate.Cum nici acum nu e totul roz mai mult ca sigur nici atunci nu era, dar mai sunt oameni ca mine, ca tine ce probabilă ar vrea sa călătorească macar pentru câteva minute/ore in timp si sa veda lucrurile alea, oameni aia, munca aia (Nu neaparat sa trăiești în regimul ala) Si sa se delecteze.
Chiar m-am gandit ce frumos ar fi daca ar arata totul ca si atunci si ar fi oameni cam ca si atunci dar cu reguli normale si trai normal.

| StefanChriss a răspuns (pentru Freya1):

Viata era intr-adevar mai simpla, ceea ce poate fi si mai bine, dar si mai rau. Fiecare isi cam stia locul in societate, avea siguranta locului de munca, o vacanta:doua pe an asigurate, cam in aceleasi locuri si aia era. Majoritatea erau la acelasi nivel, nu se epata atat. Probabil mentalitatea actuala este tocmai rezultatul anilor in care era situatia asa si de acolo a pornit dorinta de a avea cat mai mult si a fi cat mai special si mai smecher fata de cei din jur.