| anonim_4396 a întrebat:

Știu că nu e o regulă, dar de ce oamenii inteligenți sunt (mai) tăcuți/introvertiți?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca si GANDESC ( macar putin happy! Inainte de a scoate ceva pe gura! happy

In plus isi interiorizeaza trairile / sentimentele deoarece gandirea lor pare o nebunie in fata celor prosti.

Totusi, Inteligenta nu echivaleaza ( = ) cu introvertirea/ tacerea...
daca ar fi asa o mare parte a populatiei ar putea fi considerata Genii / geniala happy
( si vedem ca nu e asa ) ( inadaptati social avem, anxiosi avem, timorati avem, tacuti avem... mai putine genii happy

10 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că nu au nevoie să spună multe pentru a se face înțeleși. Cum zicea Einstein, dacă nu poți explica foarte simplu, atunci nu ai înțeles suficient de bine. Sau ceva gen.
Introvertiți nu aș zice neapărat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Persoanele introvertite își reîncarcă bateriile petrecând timpul singure pentru că interacțiunile sociale sunt obositoare pentru ele. Atunci, evident că au mai mult timp de meditație față de persoanele active și n-au energie să se dea peste cap în public, dar nu aș zice că sunt mai inteligente.
Ce înțelegi prin inteligent?

| Lioana a răspuns:

Pentru ca cine vorbeste mult nu se poate sa nu greseasca.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"daca tăceai, filosof rămâneai". Probabil cunosc aceasta expresie și vor sa para filosofi.

| CleanHeart a răspuns:

Au nevoie de cineva cu care sa discute foarte deschis și să aibă drag
Daca au un prost în fata e clar că se plictisesc

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru ca nu suporta prostia din jur si prefera sa ramana singuri cu gandutile lor(asta le face placere!)

| supadeceapa a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Ăia sunt narcisiști, nu introvertiți laughing.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru supadeceapa):

Deci a avea standarde inseamna ca a fi narcisit? Interesant.

| supadeceapa a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

A te uita în jurul tău și a vedea numai proști nu înseamnă a avea standarde, înseamnă a avea ego, un mic God complex, probabil și a-ți proiecta niște frustrări personale pentru că inteligența e prost înțeleasă și de oameni care se cred inteligenți. Tu de ce te crezi inteligent? În ce anume excelezi? Fără să zici că citești, și nepoata mea de 5 ani citește laughing)))

| Kaonashii a răspuns:

Eu sunt introvertit si mi-a iesit IQ sub 110 la psiholog cand am fost si am avut performante scolare slabe nici nu am terminat liceul si tot colegii mei introvertiti la fel, colegii extrovertiti erau primii la invatatura si au ajuns bine in viata