| selenahermy a întrebat:

Toate propozitiile de mai jos:
cel mai mult imi place primavara pentru ca ___________________.
cel mai mult imi place vara pentru ca ___________________.
cel mai mult imi place toamna pentru ca ___________________.
cel mai mult imi place iarna pentru ca ___________________.

cel mai mult nu imi place primavara pentru ca ___________________.
cel mai mult nu imi place vara pentru ca ___________________.
cel mai mult nu imi place toamna pentru ca ___________________.
cel mai mult nu imi place iarna pentru ca ___________________.

3 răspunsuri:
| MâţaD a răspuns:

Imi place primavara pentru parfumul copacilor si al florilor, toata natura se trezeste la viata.
imi place vara pentru ca e cald si pot merge la mare
imi place toamna pentru ca atunci se creaza cele mai frumoase peisaje
imi place iarna pentru ca ma bat cu bulgari de zapada

| Alecsyyya a răspuns:

Imi place primavara pentru ca:
-toata natura reinvie la viata
-pasarile revin la noi, si ne incanta cu glasul lor
-florile de primavara isi scot capul amortit de sub zapada
-natura isi imbraca patura verde pe care o asteptau toti
-aerul e incarcat de un miros proaspat

Imi place vara pentru ca:
-soarele incalzeste puternic totul
-florile care apar lasa in urma lor un miros dulce
-se aude peste tot ciripitul pasarilor
-totul e frumos, aerul e proaspat, pasarile ciripesc, e multa caldura

Imi place toamna pentru ca:
-este sezonul fructelor
-imi plac culorile ei, totul este de arama
-vantul sufla, si duce cu el frunzele cazute
-ploile revigoreaza usor totul in jur
-natura si-a imbracat patura de frunze

Imi place iarna pentru ca:
-toti copiii astepta sa ninga, ca sa iese sa se joace in zapada
-fulgii care plutesc in aer par a fi mici fluturi care se lasa in puterea vantului
-totul e imbracat in patura alba de argint
-iarna aduce cu ea Craciunul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi place primavara pentru ca: e prea scurta in ultimii ani. Nu apuc sa ma bucur de aerul caldut de panatul reavan si de pomii inlforiti.
Nu imi place vara pentru ca: urasc temperaturile foarte mari. Ceea ce depaseste 30 de grade deja ma irita. happy In plus, vara "si-a prelungit domnia alaturi de canicula".
Nu imi place toamna: pentru vanturile reci si ploile "mocanesti" E si ea prea scurta in ultimii ani. Nu mai apuc sa ma plimb prin parc sa vad culorile magnifice ale frunzelor cazute sau cele care inca se mai tin in copaci.
Nu imi place iarna: pentru vanturile puternice si taioase cand e ger afara.