| Hammurabi a întrebat:

Tocmai ce am văzut pe un canal de știri de la voi din RO, cum o tipă, lua prezervative dintr-un raft din Supermarket, le înțepa cu un ac și le punea la loc în raft. laughing
A înebunit lumea de la rahatul ăsta de pandemie?

30 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

De la voi din RO? Dar ce tu esti chinez? laughing Inteleg eu ca poate nu esti in tara acum dar asta nu inseamna ca trebuie sa zici de la voi, ca si tu esti roman, sau gresesc? laughing Cat despre acea stire... posibil si nu prea. Nu orice vezi este adevarat, dar nu conteaza, e neinteresant, stire de rahat... laughing

| mgtow a răspuns:

Ar merita intepata cu rezistenta electrica care o bagi in cana cu apa sa fiarba pentru cafea, direct in organ https://www.prismainfo.ro/produse-si-servicii/rezistente-electrice/

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ai dreptate. De la atâta izolare lumea o ia razna. Îmi amintesc de o știre din 2020, cu o tipă care a mâncat n-șpe mii de role de hârtie igienică și a ajuns la spital. laughing

| Hammurabi explică (pentru lpavel):

Nu sunt în Ro sunt în Grecia. Ce e greșit în "de la voi din RO" dacă eu nu sunt acolo? N-a fost o exprimare peiorativă ci una uzuală.
Știrea a fost pe RomâniaTV.

| J0B0MAT a răspuns (pentru lpavel):

În Grecia nu face lumea așa, numai noi românii suntem mafioți.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Hammurabi):

RomaniaTV mananca mult rahat. Preiau imagini aiurea de multe ori. Anunta ca sunt drumuri blocate de ninsori si accidente grave, cand traficul e foarte ok peste tot.
Doar batranii ramoliti stau geana pe postul ala, populatia activa din Romania nu il suporta.

| Hammurabi explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Înțeleg.
Care dintre programele de știri ar fi cel mai corect/obiectiv?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Hammurabi):

Digi24, Protv, Antena1
Antena3 e la fel ca RomaniaTV, B1 si RealitateaTV sunt subiective de partea partidelor de dreapta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

N-am crezut că iei de bun răspunsul.

| Hammurabi explică (pentru J0B0MAT):

De ce nu l-aș lua?
Multe "chestii și obiceiuri" care sunt în România, în Grecia nu sunt.
Crede-mă că sunt cel mai în măsură să fac comparații.
Iar la capitolul "mafioți" ne depășesc doar italienii și probabil turcii.

| Celcestietot a răspuns:

Asta nu e nimic rolling on the floor. Sa nu uitam pe aia care sareau din tufis si tuseau ca sa infecteze trecatori.
Cat despre prezervative, cred ca nu degeaba mai sunt puse si la casa! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teribilism.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca nu a innebunit nimeni, aia era proasta din nastere!
Idioata s-a ales cu dosar penal pe viata, pentru distractia asta, prosteasca.
Sunt persoane care de ciuda ca nu le vrea nimeni, ajung sa urasca pe ceilalti, din invidie si rautate, pana la stadiul ca vor sa faca tuturor rau si uite ca a reusit, fiindca idioata s-a razbunat pe prezervative dar a fost atat de proasta ca si-a facut film si s-a pus singuar pe internet, ca sa fie politiei mai usor sa o acuze si sa-i faca dosar penal.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lpavel):

Hammrabi nu locuieste de multi ani in Romania si nici eu de altfel happy de aceea uneori ne mai exprimam cu "de la voi din Ro".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... sigur sunt tot felul de cazuri prin lume, stiute sau nestiute.

Pana la urna, lumea era nebuna de mult. Nu ar trebui sa ne miram doar acum.

| lpavel a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar mai aveti cetatenie romana nu? atunci nu ne exprimam cu,, de la voi din Ro"!
Daca toti s-ar exprima asa atunci tara ar fi formata din cativa ametiti... mai mult de jumatate din romani muncesc prin strainatate, printre care si eu dar niciodata nu m-as fi gandit sa ma adresez asa devreme ce sunt si eu roman si vorbesc romaneste!

| Violleta2022 a răspuns (pentru lpavel):

Sigur ca am, dubla cetatenie: romana si australiana.
Romania accepta mai multe cetatenii.
Am o prietena bucuresteanca, care acum 30 de ani a emigrat legal in Noua Zeelanda, dupa ce a primit cetatenia noua zeelandeza a emigrat in Australia si a luat si cetatenie australiana, iar acum acum are 3 cetatenii si toate legale.

Tu nu intelegi niste lucuri si incurci termenii, eu am emigrat cu familia, nu am plecat la munca in strainatate!
Confuzie mare intre cei care au plecats a munceasca afara si s-au intors dupa ani de munca cu bani, sa-si continue viata in Ro, fata de noi, cei care am emigrat si ne-am stabilit defintiv intr-o tara straina, avand si cetatenia tarii respective.

| lpavel a răspuns (pentru Violleta2022):

Inteleg eu foarte bine dar cat timp ai cetatenie romana, esti nascuta in Romania, asta inseamna ca esti si romanca, ba mai mult esti romanca decat altceva ca te tragi din Romania... deci imi mentin parerea: sa te adresezi cu: de la voi din ro, dai dovada ca ori esti prost ori prea mandru/a pentru unde ai ajuns, care inseamna tot prost... laughing

| lpavel a răspuns (pentru Hammurabi):

Ce e gresit? Iti spun eu: capul tau mare si prost e gresit! sa te adresezi asa numai si numai cand vei renunta la cetatenia romana dar chiar si atunci tot roman vei ramane pentru ca te-ai nascut si ai crescut in Romania!

| Violleta2022 a răspuns (pentru lpavel):

Bineinteles ca suntem si romani, cei nascuti in Romania, la fel ca si cei care au obtinut cetatenia romana prin casatorie sau emigrare in Romania.
Expresia folosita de Hammurabi cu " la voi in Romania" nu este o dovada de prostie, doar o exprimare diferita intr-un anume context.
Pentru noi, cei care am emigrat si ne-a stabilit viata in strainatate, cuvantul "acasa' este in tara unde locuim si ne-am asezat cu familia, iar " la voi" inseamna acum o alta parte a lumii, pe care o vizitam din cand in cand, fiindca nu mai traim in ea.

| Hammurabi explică (pentru lpavel):

Cred că greșești, chiar dacă insiști.
Exprimarea a fost "canal de știri de la voi din RO".
Care e greșeala mea de exprimare dacă eu nu sunt acolo? Sau care e greșeala din punct de vedere morfologic?
Pentru că nu ai explicat ce sens deranjant ai găsit în expresie.
Am cetățenie română, am făcut o mare parte din școală în România, dar m-am născut în Grecia. Mama româncă, tatăl grec.
Nu sunt venit aici nici la muncă nici în excursie.
Casa mea e și în RO și în GR în absolut aceeaș măsură.

BTW. Când sunt în RO și îmi sun un prieten în GR și îl întreb "cum e vremea la voi în Patras?" crezi că îl supără genul ăsta de exprimare?
Sau la tine e și un pic de xenofobie forțată?

| Hammurabi explică (pentru lpavel):

Poți măsura dacă vrei al cui cap e mai mare și mai prost. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt tot felul de frustrate nesatisfacute care fac asta laughing probabil ca fac, zic din ce ai zis tu. Personal nu am vazut sa intepe vreo tipesa asa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu e sanatoas la cap

| Emma30555 a răspuns:

Sunt mulți oameni care stau în București de ani de zile dar numesc acasă locul unde s au născut. E un pic ciudata exprimarea asta "la voi" pentru unii. E și cazul Jasminei. Cel puțin la dansa suna un pic a snobism fiindcă sta pe situri românești, urmărește cam tot ce e în tara dar critica și ii face pe romani de rahat. Tipicul unor romani care pleacă din tara. Eu ii consider niște oameni care în fond nu au reușit sa realizeze ceva aici... Dar ma rog nu judec, decât pe cei ce ne judeca, cât despre exprimarea ta, este ok de fapt, dar suna un pic ca și cum nu ai nici o legătură cu tara. Eu dacă as trai în alta tara as numi la noi România, și la voi tara unde m-am mutat într o conversație verbala cu cineva de acolo, instinctiv, dar e posibil ca în exprimările oficiale adică în scris poate m as exprima la fel ca tine ca se se înțeleagă ca lipsesc de mult timp și nu sunt la curent cu unele lucruri. Cat despre știri, se intampla multe, eu una nu prea le urmăresc

| Hammurabi explică (pentru Emma30555):

Nu vreau să te contrazic, dar așa cum am scris mai sus, eu m-am născut în Grecia.
Mama e româncă, tatăl grec.
Pentru mine "la voi acolo" înseamnă și RO și GR în aceeași măsură, în funcție de unde mă aflu în momentul respectiv.
Crede-mă că nu consider nici RO, nici GR mai "casa mea" una decât alta. Pentru că n-aș vrea să mă apuc să socotesc cât timp am stat în RO și cât în GR. Mi-ar fi imposibil.

| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai ai dreptate, mai ales în cazul tău, ți am zis ca oricum poate ma exprimam la fel ca tine și dacă nu era situația asta, dar tu de fapt ești grec happy după tatăl tău, ceea ce e f ok. Când joaca o echipa la un campionat cu cine ții? Asa îți dai seama de locul unde te simți mai legat

| Hammurabi explică (pentru Emma30555):

laughing Păi în RO țin cu Rapid Buc. iar în GR cu AEK Atena.
Până acum n-au jucat una cu alta decât amical acum vreo 4-5 ani la Atena și am ținut cu Rapidulețul. laughing