| DarkOrbitMoon a întrebat:

Tocmai mi-am batut joc de cineva, ma simt ca dracu.Cum sa scap de sentimentul asta? De obicei nu le vorbesc oamenilor urat.

17 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Iti ceri iertare si vezi daca esti iertat.
asa poti scapa de acest sentiment

| Wøodenpints a răspuns:

În mod normal ar trebui să fie un sentiment plăcut. Cel puțin eu asta simt când mă iau de câte cineva.

| DarkOrbitMoon explică (pentru Wøodenpints):

Chiar mi-a placut pe moment, dar apoi a inceput sa ma mustre constiinta.
Mi-a parut rau pentru ca eu il ironizam, iar el nu zicea nimic.laughing

| Wøodenpints a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Când te mustră conștiința, înseamnă că nu-i bună. Pune-o jos și dă-i picioare în burtă până se cacă moloz. Apoi caută una care să nu te mustre niciodată.

Și nu e deloc amuzant să îl iei la mișto pe unul care tace și înghite. E plictisitor. E ca și cum ai lua la bătaie un bătrânel semiparalizat. Te saturi repede când vezi că nu ripostează și doar tu lovești.
E mai interesant să te iei de unul care încearcă să-ți și răspundă, și să-l bați cu propriile lui replici.

| AtateaConditii a răspuns:

Sa te duci sa iti ceri scuze, dar ai grija sa nu faca misto dupa aia ala de tine, nu ii permite. Multi considera ca daca cineva isi cere scuze fata de ei ii au deja la picioare dar nu e asa, iti ceri scuze pentru ca stii ca ai gresit fata de el nu pentru ca tie frica de el. Te vei simti mai bine daca stii ca cel de care ti-ai batut joc stie ca nu ai facut-o cu rautate sau stie ca regreti. Singur nu ai cum sa te simti mai bine.

| DarkOrbitMoon explică (pentru AtateaConditii):

Sa-mi cer scuze...ar fi o idee, dar neah.Sunt prea orgolioasa.
Chestia e ca sunt fata, el a incercat sa "ma impresioneze" folosind replici din alea de prost gust si copiate de pe internet.Macar daca venea cu ceva original..."Tatal tau e terorist? Pentru ca tu esti o bomba."Cand am vazut ca tot continua cu idioteniile astea, am inceput sa rad putin de el.Sa nu se inteleaga gresit, nu l-am injurat sau ceva de genul, nu fac eu asa ceva, doar l-am ironizat pana s-a ridicat si a plecat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Putin asa sa le dai peste nas, merge, sunteti straini pana la urma. Oricine trebuie sa stie limita, inseamna si respect de sine.

| pietrean a răspuns:

La 18 ani, ar cam trebui sa stii ca nu este de bun simt, sa-ti "bati joc de cineva".Dar, ai facut boacana si acum trebuie sa o repari.Nu neaparat pentru tine,ci mai ales pentru acea persoana,care cred ca a fost dezamagita de comportamentul tau.
Cauta sa-ti ceri iertare,cumva,ori prin cuvinte,ori cu un cadou,o floare(daca este fata/femeie).
Vezi ca esti putin egoist,ca te gandesti doar la tine,ca te simti rau,dar la persoana pe care ai ranit-o, nu te gandesti! In cazul in care iti v-a accepta scuzele, vei scapa si tu de sentimentul de vinovatie.
Si pasarile negre, pot plange, dapoi omul ranit!

| DarkOrbitMoon explică (pentru pietrean):

Poate o sa-l chem intr-o zi in oras, dar nu-mi cer scuze, n-am de ce, si-a meritat-o.

| pietrean a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Din ce am citit, la un alt raspuns de-al tau, de cum a vorbit tipul, poate chiar a meritat sa fii ironica.Acum,tu decizi, daca "ai sarit calul" sa nu, daca ii atragi atentia despre comportamentul lui si de ce te-ai comportat tu ca atare!

| contαbαndonαt a răspuns:

O merita? daca nu, taraste-te in genunchi pana la el/ea si cere-i scuze.

| Didishorr a răspuns:

Du-te si cerei scuze.

Răspuns utilizator avertizat
| Windwalk3r a răspuns:

Cereti scuze, iar acea persoana va aprecia asta

| Mariix a răspuns:

Ii ceri scuze...

| Metallica4ever a răspuns:

Te duci si ii ceri scuze... Chiar daca ti-e jena de ce ai facut, si eu am patit-o... M-am certat cu cel mai bun prieten doar pentru ca eram iritata de mama, si de iubit, de toata lumea. Ideea e ca tot vina ta e si de asta te simti vinovat, mai ales daca te-ai certat cu o persoana apropiata. Cu cat iti ceri scuze mai repede, cu atat e mai usor. Daca astepti prea mult o sa te simti rusinat sa o mai faci. Daca tu chiar nu poti, si chiar nu poti sa iti ceri scuze atunci asculta ceva muzica, du-te la un film cu cineva, incearca sa uiti.
Desi, vorba aia,"Ierti, dar nu uiti..."

| OriceNumaiEuNu a răspuns:

Am citit atat intrebarea cat si raspunsurile. a meritat tot ce i-ai facut/zis. am avut si eu problema asta cand m-am mutat la alt liceu dar nu am procedat ca tine. eu le ziceam direct sa inceteze cu prostiile si sa ma lase in pace pentru ca a doua oara nu mai zic. unii intelegeau si ma lasau in pace, altii ontinuau si eu taceam pana ma scoteau din sarite (au fost doar 2 cazuri) si ii bateam pana se linisteau si cand au vazut ca nu tin cont ca sunt profi sau ca ei sunt nu stiu ce smecheri au incetat si inntr-o luna sau doua nu am mai avut probleme happybig grin oricum tipul o merita, eu ii dadeam si vreo doua daca eram in locul tau.