| Mihaela2023 a întrebat:

Tot timpul când intrăm in luna septembrie am o stare ciudată, mă stresez și mă supăr din orice, parcă ceva nu e in regulă.
În fiecare an luna septembrie mi se pare depresivă.
As vrea să stiu dacă și voi sunteți la fel in această perioadă? Credeți că toamna e un anotimp depresiv?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ia-te de mana cu Bacovia, iti va placea timpul petrecut impreuna.
Nu uita sa-i aduci aminte de galben.

| AC4S4 a răspuns:

Luna Septembrie cam semnifica reinceperea activitatilor. Dupa concediile, relaxarile si timpul petrecut cu prietenii din lunile de primavara-vara, urmeaza cateva luni in care prioritatile sunt scoala, munca, iar interactiunile cu prietenii se reduc drastic pentru ca sunt si ei, de asemenea, ocupati.

Cred ca aproape toti suntem asa, mai suparati si fara chef in lunile de toamna. Daca nu apare o schimbare de rutina (un job nou, o alta scoala, o noua activitate) vom avea o stare de plictiseala.

Cred ca putem evita lucrurile astea. O idee buna ar fi sa impartim concediile din vara. In loc sa avem un concediu lung de 3 saptamani, sa pastram cateva zile pentru sfarsitul lui Septembrie. Trecerea se va face mai usor.

O alta idee ar fi sa ne cautam o activitate. Sa nu se rezume aceste luni la scoala si munca. Poate vara eram obisnuiti sa avem o activitate in fiecare zi, e greu sa te obisnuiesti dintr-o data cu statul in casa, vizionatul unui film dupa ziua de lucru/scoala.