| eanadandre a întrebat:

Hey TPU! Sper sa înțelegi ceea ce simt pentru că nu știu dacă sunt in stare sa explic. Mă simt deconectată de realitate,simt că trăiesc în altă lume,alt personaj de parcă în trecut eram altcineva,am amețeli,mă simt tot timpul obosită,am coșmaruri și mă trezesc foarte des. Trec printr-o perioada destul de grea încă de când am început anul dar abia acum simt că sunt epuizată psihic,ca sa înțelegeți tata e bețiv și îmi face in fiecare zi scandaluri urâte,mă simt traumatizată,nu mai rezist langa el,am incercat sa vb cu mamaia și ea se ia de mine (e singura pe care o am pe lângă tata,mama a murit). Am stările astea de o săptămână,de când am rupt o relație de prietenie cu un băiat (având probleme cu tata mă simțeam bine vorbind cu acel băiat) simt că m-a afectat destul de rău și chestia asta,daca vad o poza cu el sau cu ce îmi trimitea el mă ia o stare ciudată,nu le pot privi sau să-mi amintesc de el, mă simt traumatizată sau nu știu ce e. Parcă aș fi în întuneric și caut o lumină, nu mai suport starea asta și vreau să ies din ea. Oare e depresie? Nu înțeleg ce e dar e groaznic. Am incercat sa iau pastile cu vitamine și pe baza de plante pentru liniște dar nu are niciun efect, deja am pierderi de memorie. P.S. am 16 ani

4 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Ar trebui sa caut sa ai cu cine sa vorbesti si sa te indrume. Mamamie este cuna pentru alte lucruri. Dar pentru ceea ce simti tu, iti trebuie o persoana adula cu experienta care sa te poata indruma cum trebuie.

Uite, apeleaza cu incredere la ei. Au si gratuit. Sigur te vor ajuta. Sunt printre cei mai buni si lucreaza muklt cu adolescenti.

"În general, o sesiune de terapie durează 45-50 minute, poate fi gratuită sau poate costa până la 300 lei, se obține prin programare, la numărul de telefon 0729931613 sau prin e-mail: office@iru.ro și se desfășoară la sediul nostru, online sau chiar la domiciliu, în funcție de nevoile speciale ale pacientului. "

https://www. iru.ro/servicii/

| Fantaspirit a răspuns:

Depersonalizare,derealizare,sunt in cadrul anxietății nu a depresiei. Ar trebui sa pleci din mediul respectiv dacă ai un tata agresiv și bețiv, e clar că toate problemele prin care treci i se datorează lui, de altfel ar trebui să mergi la un psiholog, dar clar sa îți iei tălpășița de acolo happy

| CataaS a răspuns:

Cred ca astfel pentru astfel de probleme te poate ajuta un psiholog. probabil ai unul la liceul la care mergi.
E normal sa te simți așa odată ce trăiești într-un așa mediu; și cred, ca băiatul cu care vorbeai, te ajuta pentru ca te descărcai vorbind despre asta.
Ai putea încerca sa ai un jurnal și sa scrii. Sau sa scrii in telefon, in notițe, poate sunt si aplicații de tip jurnal.
Foarte important este și tu sa încerci sa fii optimista și sa te ajuți psihic, sa te încurajezi și sa te gândești ca nimeni nu poate intra in mintea ta ca sa lupte pentru liniștea ta interioară și ca depinde de tine acest lucru.
Nu lasa ca lucrurile sa te doboare pentru ca pentru tine, tu ești cea mai importantă.
Apoi gândește-te ca nu mai e mult și ajungi la vârsta la care poți alege cum sa iti trăiești viața și sa încerci sa ieși din mediul ăla, sa iti construiești o viața mai buna pentru tine.
Multă bafta și putere iti doresc!

| eanadandre explică (pentru CataaS):

Avem un "psiholog" la liceu, am vorbit odata cu el și e vai de capul lui dar mulțumesc mult pentru cele spuse!