| Yee a întrebat:

Tot timpul in filme, navele spatiale trag unele in altele cu lasere, plasma sau orice altceva. Pe pamant intr-adevar, laserele nu sunt oprite de frecarea cu aerul si sunt foarte rapide, dar in spatiu unde asta nu exista, nu ar trebui sa fie mediul perfect unde sa folosim gloante?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Gloanțe și nave spațiale - nu prea se potrivesc

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru ca e SF si in era de glorie a filmelor de genu laserele erau la moda asa ca s-a perpetuat treaba.

Cat despre gloante, cred ca rationamentele cu laserele sunt destul de simple (evident in contextul filmelor de genu). In primul rand gloantele si rachetele ar ocupa super mult spatiu si ar fi nevoie sa le produci undeva + ca risti sa ramai fara. Navele alea au tot felul de reactoare care in principiu iti ofera energie cvasi-infinita ca sa generezi laserele alea.

Poti folosi arme in spatiu pentru ca in ciuda a ceea ce ti-a zis cineva mai jos poti compensa reculul prin folosirea motoarelor (sau ce sisteme de propulsie or avea navele alea) insa n-ar prea fi cea mai efcienta chestie + ca nu ar arata la fel de cool in 3D happy

| Darkmagic a răspuns:

Fizica, mai exact, Sir Isaac Newton zice in a treia Lege a Gravitatiei ca nu poti utiliza tunuri sau pistoale in spatiul cosmic.
Poti intelege de aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16804531/
Sau iti spun si mai clar: NU poti utiliza NIMIC din ceea ce declanseaza o explozie.
Fix explozia capsei si declansarea proiectilului respectiv, te-ar impinge si pe tine care ai pistolul in mana, si nava al carui tun a tras...inapoi.
Cu mare viteza, si pe distante foarte mari.
Tocmai...pentru ca "nu exista frecare".
Cam atat de simplu e. :)
Mie unul imi vine sa intreb ce dracului de Fizica se mai invata in Ro... :))

| RoCkKiD a răspuns (pentru Darkmagic):

Regret sa iti stric feng shui-ul dar raspunsul tau vine cu cateva probleme. Reculul nu inseamna ca nu le poti folosi, doar ca va trebui sa compensezi cumva pentru recul, chestie care intr-un context SF unde ai nave cu tot felul de reactoare care pot genera energie cvasi-infintia nu e deloc imposibila.

In plus, legea a 3-a (se numeste legea a 3-a, in romana aparent se numesc principii, legea gravitatiei e alta) se aplica si la lasere deci argumentul de mai sus are din ce in ce mai putin sens.

Ar fi o situatie in care nu prea poti compensa cu motoarele navei. Daca ai un laser tip "death star" din Star Wars care poate distruge o planeta dintr-un foc, acea tragere va genera atat de multa energie incat nava va accelera in sens opus cu o viteza de ordinul miilor de km pe secunda chestie care va omora tot ce e in nava aproape instant.

Partea buna din raspunsul tau e ca e peste media de pe site deci asta e doar o corectie mica. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru RoCkKiD):

Imi place raspunsul tau, dar mi-ar place si mai mult daca poti explica de ce ar trebui sa echipam toate navele cu niste "motoare" (asistate evident de computere care sa nu aibe alt rol decat cel de a compensa tragerea unui proiectil).
Nu stiu si nici nu inteleg de ce trebuie sa producem "pistoalele spatiale" cu un... oxidant pentru a permite flintelor sa aprinda capsa in spatiu, si nici nu inteleg de ce ar fi necesar pentru asta sa punem pe un costum de astronaut un "motor de compensare" si un computer DOAR pentru o astfel de tampenie.
Un costum de astronaut, nota bene, costa intre 22 si 23 de milioane de $, (vorbesc de cele americane), probabil la cele rusesti sa se mai poata adauga un motor pentru ca Ivan sa poata trage cu un AK 47, un motor super performant de compensare, astfel incat ala sa poata trage si la foc automat, si probabil ca pretul se va duce spre un 10 milioane, (daca sunt made in China). big grin
Tari, argumentele tale, dar total neviabile.
Chiar nu inteleg ce naiba ar cauta un pistol la un astronaut aflat in spatiu.
Poate doar ca sa se impuste ala in spate, daca trage in unghiul potrivit, aflandu-se pe o orbita.
P.S. Feng shui-ul e ok.

| Yee explică (pentru Darkmagic):

Cand e vorba de rusia, ma astept si la Vodka in spatiu.
https://aminoapps.com/......4NYB7mLz2K

Totusi mersi de raspuns!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Yee):

Contextul era SF, deci nu e greu de crezut ca motoarele ala fac tot felul de minuni. Cat despre gloante, daca te uiti in raspunsul meu de mai sus (nu cel adresat tie) nici eu nu eram de acord cu ele din mai multe motive.

Cat despre gloante, astea moderne deja includ un oxidant in praful de pusca (motiv pentru care poti trage si sub apa) deci o sa traga si in spatiu..problema rezolvata.

Din nou, povestea era in context SF eu iti comentam doar partea cu fizica din raspuns. happy

| Yee explică (pentru RoCkKiD):

Mersi pentru timpul acordat nebuniilor mele. O noapte buna sa ai!