| chiftelutacrocanta a întrebat:

Tu esti mereu constient de faptul ca esti format din carne si oase si sange si alte chestii sau te gandesti la tine ca la un personaj din poveste sau cum te gandesti la propriul tau trup de obicei? Ce e carnea umana sau trupul uman? Trupul uman in adevarata lui realitate e un lucru valoros sau nu e un lucru valoros?

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Omul e compus din 3 lucruri, trupul sau 'carcasa' i se mai zice, mai este compus din metafizic( sufletul) si din psihic. Trupul este precum tirul care care marfa si o duce unde vrea soferul.
Soferul in cazul nostru este psihicul, trupul este tirul si marfa este sufletul.

| T0T a răspuns:

Eu mă gândesc la mine ca la un tot, trup, minte și suflet.
Trupul uman ne dă posibilitatea să simțim prin simțurile noastre de bază, să simțim plăcerea să putem să ne bucurăm de viață iar acesta e cel coordonat de minte. Plăcerile trupești și posibilitățile pe care ni le oferă trupul sunt extrem de importante pentru minte și de asta trebuie să ne îngrijim de el dacă ne pasă așa mult de noi.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Baiii baiatule baii, creeaza-ti un blog acum ...esti talentat rau happy