| Contoficial a întrebat:

Un bărbat e mai curajos,chiar și în gânduri, așa că întreb fetele. Cele care sunteți singure, va e teama sau v-a trecut prin minte că există posibilitatea să muriți singure? Sper că nu am deranjat pe cineva cu întrebarea

Răspuns Apreciat de Editori
| Larianiel a răspuns:

Singurătatea nu este atât de rea. Depinde și de viziunea despre viață a fiecăruia. Mie, personal, mi-ar plăcea să îmi petrec restul vieții cu o persoană perfectă pentru mine. Perfectă = să ne înțelegem, să putem discuta deschis despre orice, să din fericiți și să ne simțim bine unul cu celălalt, să avem încredere în noi. Cu alte cuvinte, să ne construim o relație care nu poate fi distrusă de nimeni și nimic. Dacă e să aibă sfârșit, să fie doar pentru că așa vrem noi.
În același timp, există oameni care aleg singurătatea. Dacă ar fi să fiu singură pentru tot restul vieții, aș avea grijă să devin o persoană cât de poate de independentă. Când ești într-o relație serioasă vă mai ajutați cu una, cu alta, dar dacă ești singur, nu prea îi pasă nimănui de tine și trebuie să fii suficient de matur/ă ca să accepți asta.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are aici curajul barabtului sau a femeii, cu muritul de unul singur?
Eu stiu ca barbatii sunt mult mai fricosi sa moara decat femeile, ca se vaicaresc de la o simpla injectie si in general nu merg la medic deloc sau ajung foarte tarziu, din cauza acestei fricii si mor mai repede decat femeile.

Dar sa stii ceva, nu trebuie sa ai curaj ca sa mori, decat daca esti suficient de nebun sa te arunci de pe un pod, sau sa te sinucizi.

Inca ceva: de murit murim SINGURI oricum, ca vrem sau nu, fiindca nu putem sa infleuntam cu nimic viata altora, sau sa o conditionam sa moara odata cu noi.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai are legatura cu curajul barbatului si al femeii, se refera de fapt la frica, ca unii pot avea teama mai mare ca vor ramane singur, altii teama mai mica, s-a exprimat gresit cu curajul.
Adica vrea sa zica ca barbatul n-ar avea asa frica ca ar ramane singur, dar cum considera el ca femeia are frica mai mare in general, lor le-ar fi mai mare frica ca ar ramane singure.

NU se stie daca murim oricum singuri, poate mor eu inaintea partenerei, nu se stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodată n-am avut temerea asta.
Sunt o fire introvertită și solitară căreia îi place singurătatea, așa că și dacă mor cu alai de oameni lângă mine și dacă mor singură, tot aia e. Vorba aceea: "Murim singuri și ne naștem singuri".

| deathdiana a răspuns:

Nu