| anonim_4396 a întrebat:

Un caz deosebit.

Să zicem că o persoană are un job bun, suficienți bani, plus alte facilități în viață.
Ei bine, aceași persoană în anumite momente din timpul liber, se deghizează în om al străzii și cerșește sau comite acte de tâlhărie (noaptea).
Banii cerșiți și însușiți ilegal nu îi ține pentru el, ci îi dă oamenilor sărmani.

Dacă astfel de persoane există în realitate, ce părere aveți despre ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una o consider o persoană nobilă, dar totuși fapta în sine este ilegală/imorală.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nobil sa talharesti? A tâlhari înseamnă a ataca un om, a l lovi și a i fura banii și bunurile. Este o trauma atât fizica cât și psihica, plus paguba în sine pentru care probabil a muncit cinstit. Pune te în locul celui tâlhărit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Depinde pe cine tâlhărești... Cred că întrebarea așa și suna, Cum ți se pare dacă un om tâlhărește/jefuiește un om corput ca banii ăia, bunurile alea să nu fie luate în posesie personală ci date în posesia nevoiașilor?"

Așa cred, exact cum am răspuns. Persoana este un nobilă, fapta lui, indiferent de scop este o infracțiune.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

În întrebare nu e specificat ca este vorba de vreun corupt. "se deghizează în om al străzii și cerșește sau comite acte de tâlhărie (noaptea)". Dar chiar și asa, atacul fizic pentru furt nu as zice ca este nobil dar fiecare cu opinia lui

| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Ai atins un punct real și bun, LEGEA E FĂCUTĂ TOT DE NOI ȘI E FĂCUTĂ ÎN AȘA FEL ÎNCÂT UNII SĂ AIBĂ PRIVILEGII, DECI DA, ca să nu mai spun că până și legea are limitele și problemele ei, dacă mai analizăm și treaba asta, ohoo, ar trebui să analizăm la infinit și tot nu vom găsi să încadrăm fapta și persona într-un tipar concret (infractoare/nobilă/nebună/frustrată) sunt multe de analizat și de văzut. Țin să cred că fiecare vede din punctul lui de vedere și pe baza a ceea ce se axează (dacă omul se axează pe infracțiune, clar pentru el e un tâlhar indiferent de scop, dacă altul este axat pe sărăcie și pe faptul că unii oameni nu au nimic, probabil pentru acela omul ăsta devine un nobil sau măcar un Robin Hood).

Trist că în secolul 21 încă mai sunt regiuni unde se trăiește așa. sad Dar greu să schimbi mentalitatea unei națiuni care a trăit diferit mii de ani. Însă chiar și în religia/societatea lor nu înțeleg de ce această brutalitate, adică pot înțelege ideea că la ei femeia e sfântă și îmbrobodită, și chiar și că i se interzice una și alta, dar nu înțeleg de ce trebuie să se rezolve totul cu bătaie și violență?!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand denota ceva probleme psihice ...si apoi ce parere sa aveam despre un infractor? Doar nu buna

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ar exista, sincera sa fiu, as crede ca are probleme psihice. Sa cerșești nu este prea nobil, sa talharesti nici atât. De fapt actele de tâlhărie sunt grave, și poate cei tâlhăriti sunt oameni buni, atacandu i ii poți lăsa cu traume fizice și psihice, în plus banii lor probabil sunt câștigați cinstiți, sau poate au copii de crescut, părinți cu probleme sau au ei înșiși boli. Dacă ataci un om ești un criminal, omul ala poate suferi un atac de cord sau poate ii produci o paguba materiala pentru care a muncit din greu. E total greșit. Poate chiar cel tâlhărit are nevoie de bani, ce sens are sa furi de la un om care poate el înseși este amarat. Chiar dacă ar dona banii, nu ar avea sens după mine. De ce nu ar încerca să ajute oamenii sărmani și altfel, prin ONG uri, sa atragă sponsorizari, sa găsească modalități de ajutor pe termen lung. În plus ce viata e asta? Omul asta când doarme, când se distrează, când își trăiește propria viata?

| siriusblack98 a răspuns:

Îl consider un om periculos, dual și cam psihopat puțin. Ăsta este un comportament ce mă duce cu gândul la traume din trecutul său care încă îl bântuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm...

( Mi- am exprimat succint & cat de cat parerea in legatura cu talharia... desi habar nu am daca e ok ceea ce cred eu : ) - raportat la ceea ce ( cred ca ) crezi tu! : )... ), habar nu am ce as crede insa despre cersetorie - mi se pare ( putin ) prea mult!

DE CE NU? ar putea DONA aceea persoana lunar / anual celor mai putin norocosi in aceasta viata ceva din PROPRIA-I AGONISEALA? Daca tot e o persona instarita?
( "
Să zicem că o persoană are un job bun, suficienți bani, plus alte facilități în viață. " )

¿

| Whattodowiththat a răspuns:

Ce parere...nu e bine deloc.