| JoinTu a întrebat:

Un CEO poate fi neaparat numai la o companie? Sau poate fi si la o comunitate de gaming sau CEO-ul unui proiect/site cu o mica echipa de... bloggeri...

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

CEO (Chief Executive Officer) e Director de companie adica persoană care conduce o întreprindere, o instituție, o publicație etc. sau un sector al acestora.

O comunitate sau echipa nu e companie.

Pentru CEO exista un cuvint mai bun românesc, "director".
Folosirea lui CEO are dezavantaje. Cum pronunti CEO pe româneste? Dupa regula de pronuntie englezeasca sau cea româneasca? Si daca pronunti dupa cea englezeasca, atunci pentru ce-ti mai trebuie limba româna?
Poti sa atribui titlul de CEO cui vrei, dar iti dai seama imediat cind nu se potriveste. Un CEO de chiosc de ziare, merge?
P.S. Cica un elev din Bucuresti intreaba pe profesoara de engleza: Doamna, cum se zice la mouse pe englezeste?